Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ÇOK FAZLA KAFEİN TÜKETMEYİN

gebelikte kafein tüketimiGebelik döneminde kafeinli içeceklerden çok fazla tüketmek düşük ağırlıklı doğuma veya diğer istenmeyen gebelik sorunlarına yol açabiliyor.

Norveç’te yapılan bir araştırmada 60,000 civarında kadının sağlık kayıtları incelendi. İnceleme sonucunda gebelik döneminde kafein tüketimiyle düşük ağırlıklı doğum yapma arasında bir bağlantı bulundu. Araştırmayı yapan uzmanlar gebelik döneminde kafeinli içecek tüketimini mümkün olduğunca azaltılmasını tavsiye ediyorlar.

Araştırma kapsamında Norveç Halk Sağlığı Kurumundan alınan verilerle araştırma kapsamında değerlendiren kadınların kahve, çay, kola gibi kafeinli içecek tüketim alışkanlıkları incelenerek karşılaştırma yapıldı.

Araştırma sonunda kafeinli içecekleri çok tüketen hamile kadınların düşük ağırlıklı doğum yapma risklerinin daha fazla olduğu tespit edildi.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan ilginç bir sonuç da şuydu. Aşırı kafein tüketiminin gebelik süresini de uzattığı görüldü.

Diğer taraftan araştırmayı yapan bilim insanları örneğin uzun gebelik konusunda tek suçlunun fazla kafein tüketimin olmadığını ve bu konuda başka etkenlerin de rol oynayabildiğini belirtiyorlar. Fakat bebeğin doğum ağırlığının fazla kafein tüketiminin bir göstergesi olduğu da vurgulanıyor.

Kafeinin neden bebeğin doğum ağırlığını etkilediği ve gebelik süresinde neden rol oynadığı tam olarak net değil. Araştırmacılar bunun nedenini tam olarak belirtemiyorlar. Fakat bilinen bir şey var ki o da şu: Hamile kadının aldığı kafein plasenta yoluyla bebeğe ulaşıyor. Bebeğe ulaşan kafein bebeğin metabolizmasını olumsuz etkiliyor. Bu da bebeğin gelişiminde etkili olan faktörler üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor.

Bu nedenle uzmanlar gebelik döneminde kafein alımının mutlaka sınırlandırılması gerektiğini, günlük kafein tüketiminin 300 miligramı geçmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Aynı tavsiyeleri Dünya Sağlık Örgütü de yapmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 12.09.2013

2601

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim