Haberler

Makaleler

GEBELİKTE BALIK TÜKETİMİ ÇOCUKTA HİPERAKTİVİTE RİSKİNİ AZALTIYOR

gebelikte balık tüketimiABD’ de Boston Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya gebelik döneminde balık tüketen kadınların çocuklarında hiperaktivite riski azalıyor.

Araştırmayı yapan bilim insanları annesi gebelik döneminde haftada en az 2 defa balık tüketen çocuklarda hiperaktivite gelişme riskinin % 60 azaldığını belirtiyorlar.

Araştırma kapsamında bu çocuklarda hiperaktivitenin yanında düşünmeden hareket etme, dikkatsizlik gibi belirtilerin de daha az görüldüğü tespit edildi.

Söz konusu araştırmada önce gebelik döneminde balık tüketimiyle ilgili 788 hamile kadının beslenme alışkanlıkları tespit edildi. Daha sonra bu kadınların çocukları 8 yaşına geldiklerinde hiperaktivite düzeyleri ölçüldü.

Gebelikte balığı çok az tüketen kadınların çocuklarında hiperaktivite oranı daha yüksek bulundu. Gebelikte haftada en az 2 defa balık tüketen kadınların çocuklarında ise hiperaktivite oranı daha düşük çıktı.

Uzmanlar balık tüketiminin gebelikte önemli olduğunu vurgulamakla birlikte civa oranı yüksek balıklardan kaçınılması gerektiğini de belirtiyorlar. Özellikle köpek balığı, kılıç balığı, kral uskumru, dondurulmuş ton balığı, çizgili levrek civa oranı yüksek balıklar. Bu balıkların gebelikte tüketilmesi bebeğin beyin ve sinir sistemini olumsuz etkileyebilir.

Yayınlanma Tarihi : 05.03.2013

2141

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim