Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ALKOL BEBEKTE FETAL ALKOL SENDROMUNA YOL AÇABİLİYOR

fetal alkol sendromu

Bir araştırma raporuna göre ABD’ de hamile kadılar arasındaki alkol alma oranı önemli halk sağlığı konusu haline gelmiş durumda. Hamile kadınların hemen hemen %8 i alkol kullanıyor.

Araştırmacılar 2006 – 2010 yılları arasında14.000 hamile kadının kayıtlarını incelediler. Ayrıca 330.000 hamile olmayan kadının bilgileri de kayıt edildi. Kadınların yaşları 18 – 44 yaşları arasındaydı.

Araştırmaya katılan kadınlara çeşitli sorularda yöneltildi. Kadınlara geçen ay içinde alkol alıp almadıkları soruldu. Hamile kadınların %7.6 sının geçen ay içinde alkol aldıkları ortaya çıktı. Bu oran hamile olmayan kadınlarda %51,5 olarak tespit edildi.

Hamile kadınlar arasında alkol kullanımın en yüksek olduğu yaşlar 35 – 44 yaşlar olarak tespit edildi. Araştırma bulgularına göre hamile kadınların %1,4 ü geçen ay içinde oldukça fazla düzeyde alkol aldılar.

Araştırma bulgularına göre hamile kadınların eğitim düzeyi yükseldikçe alkol alımı sıklığı artmış görünüyor.

Uzmanlar gebelik döneminde alkol kullanımının bebekte doğum kusurlarına ve gelişim problemlerine yol açabileceğini belirtiyorlar. Bu durumda bebekte fetal alkol sendromu gelişebiliyor. Gebelikte alkol kullanımı ayrıca doğum sonrası çocuğun ilerleyen dönemlerinde nörolojik problem riskini artırıyor.

Yayınlanma Tarihi : 24.07.2012

3208

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim