Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ALINAN FAZLA KİLOLARA DİKKAT

gebelikte alınan fazla kilolara dikkatGebelik döneminde tavsiye edilenden daha fazla kilo almak yaşamın ilerleyen dönemlerinde obezite riskini artırmakta ve bu da obeziteden kaynaklanan yüksek tansiyon gibi hastalıkların gelişmesine zemin hazırlamaktadır.

 

Bristol Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada 3888 kadın doğum yaptıktan sonra 16 yıl boyunca sağlık açısından takip edildiler. Bu kadınların bir bölümü gebelikte tavsiye edilen kilodan daha fazla kilo almışlardı.

 

Araştırma sonunda görüldü ki gebelik döneminde fazla kilo alan kadınlarda ilerleyen yıllarda obezite ve aşırı kilolar daha yaygın görüldü. Gebelikte tavsiye edilen kiloda olan kadınlarda ise ilerleyen yıllarda obezite oranları daha düşük bulundu. Ayrıca araştırma neticesinde gebelikte obezite sorunu olan kadınlarda bu sorundan kaynaklı sağlıklı problemlerinin gebelikte ve sonrasında daha fazla yaşandığı saptandı.

 

Beden kitle indeksi 20 – 25 arasında olan kişiler normal kilolu olarak kabul edilirler. Bu kadınların gebelik döneminde 11 – 16 kilo alması tavsiye edilmektedir.

 

Uzmanlar gebelik sonrasında obezite teşhisi koyulan ve bundan kaynaklı sağlık sorunları yaşayan kadınlarda bu sorunların görülmesinde gebelik sonrasındaki fiziksel aktivite düzeyi, beslenme şekli gibi faktörlerin de rol oynadığını belirtiyorlar.

 

Uzmanlar gebelik döneminde kilo alımının yakından takip edilmesini öneriyorlar. Böylelikle olası bir obezite ve bundan kaynaklı hastalık riskini düşürmek veya bunları önlemek mümkün olabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 01.12.2014

1617

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim