Haberler

Makaleler

FOLİK ASİT BAZI ÇOCUKLUK KANSERLERİNİ ÖNLEYEBİLİR

folik asit bazı çocukluk kanserlerini önleyebilirABD’ de Washington Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada folik asit vitamininin çocuklardaki böbrek kanseri, beyin tümörü gibi bazı kanser türlerini azaltabileceğine dair bulgular elde edildi.

Çocuklarda bir tür böbrek tümörü olan Wilms tümörü ve primitif nöroektodermal tümörlerin azalmasında folik asit vitaminin etkili olabileceği vurgulanıyor.

Daha önce yapılan araştırmalarda da hamilelikte folik asit besin desteklerinin alınmasının bebeklerde nöral tüp kusurlarını azalttığı belirlenmişti.

Washington üniversitesi tarafından yapılan bu son araştırmada folik asit besin desteklerinin çocuklarda yukarıda belirtilen kanser türlerinde azalma yaptığı görüldü.

Uzmanlar gebelik döneminde folik asit desteği alımının oldukça önemli olduğunu belirtiyorlar. Gebelikte folik asit alımı anne adayında kansızlığı önlemede, bebeğin sağlıklı gelişiminde, bebekte anomali gelişme riskini azaltmada ve erken doğum riskini düşürmede de oldukça faydaları olduğu biliniyor.

Gebelikte günlük olarak 0,4 mg folik asit alınması ve bunun da gebelikten 2 ay önce başlanması, gebeliğin 3. – 4. ayına kadar devam etmesi tavsiye ediliyor

Yayınlanma Tarihi : 07.11.2013

1712

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim