Haberler

Makaleler

EVLİLİK EŞLERDE KALP KRİZİ RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

evlilik kalp krizi riskini düşürüyorFinlandiya’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre evlilik eşlerin her ikisinde de kalp krizi riskini düşürebiliyor.

Daha önce yapılan araştırmalarda da hiç evlenmemiş veya yalnız yaşayan kişilerde kalp hastalığı gelişme ve kalp hastalığından ölme riski daha yüksek bulunmuştu. Fakat bu araştırmaların çoğu sadece erkekler üzerinde yapılmıştı.

Bu yeni yapılan araştırmada kadınlar da araştırmaya dahil edildiler ve evli kadınlarda da kalp krizi riskinin düştüğü görüldü.

Araştırma kapsamında bilim insanları 1993 – 2002 yılları arasında kalp krizinden ölen 15,300 den fazla kişiyle ilgili verileri topladılar. Bu insanların 7,700’ü kalp krizinden 28 gün içinde ölmüştü.

Uzmanlar evliliğin kalp krizi vakalarını nasıl etkilediğini araştırdılar. Bulgulara göre kalp krizinden ölen kişilerin % 58 i hiç evlenmemiş kişilerdi.

Araştırmada yalnız yaşayan erkeklerde kalp krizinden 28 gün içinde ölme oranı %60 bulundu. Bu oran evli olup da kalp krizinden ölen kişilerden % 168 daha yüksekti.

Yalnız yaşayan kadınlarda ise kalp krizinden 28 gün içinde ölme riski % 71 bulundu. Bu kadınlarda ölme oranı evli kadınlara göre %175 daha yüksek çıktı.

Evliliğin bu konudaki etkisinin nedeni tam olarak açık değil. Fakat uzmanlar bu konuda bazı olası nedenler öne sürüyorlar.

Uzmanlara göre nedenlerden bir tanesi yalnız kişilerin sağlıklarının kötü olmaya daha yatkın olması olabilir. Evli kişiler finansal olarak daha iyi bir durumda olabiliyor ve daha sağlıklı yaşayabiliyorlar. Evli kişiler daha fazla arkadaşa sahip olabilirler ve sosyal destekleri evli olmayanlara göre daha güçlü olabilir.

Araştırmayı yapan bilim insanları evli olmayanlara da kalp krizi riskini düşürmek için bazı tavsiyelerde bulunuyorlar. Günlük olarak aspirin alımı, düzenli olarak kolesterol ölçümü, yük kan basıncını kontrol etme gibi tavsiyelerde bulunuyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 28.02.2013

2093

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim