Haberler

Makaleler

EMZİRME METABOLİK SENDROM RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

emzirme metabolik sendrom riskini düşürüyorABD’ de yapılan bir araştırmada emziren kadınlarda metabolik sendrom gelişme riski daha önce hiç emzirme yapmayan kadınlara göre daha düşük bulundu.

Metabolik sendrom riski diyabet, kalp hastalığı, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon gibi hastalıkların toplam olarak riskini ifade etmektedir. Metabolik sendromda kişinin kilosu, yüksek kolesterol düzeyi, iyi kolesterol düzeyi, yüksek kan basıncı, kan şekeri bakımından en az 3 tanesinde normal kabul edilmeyen değerlere sahip olması gerekir. Bu durumda kişide metabolik sendromdan söz edilebilir.

Araştırma kapsamında 1.390 kadın 20 yıl boyunca takip edildiler. Araştırma başlangıcında kadınların yaşları 18 – 30 arasındaydı.

Bebek emziren kadınların sayısı 704 olarak tespit edildi. Araştırma süresi zarfında 120 kadına metabolik sendrom teşhisi koyuldu.

Bebek emziren kadınlarda metabolik sendrom vakalarının nadir görüldüğü tespit edildi. Özellikle bebeklerini 9 ay boyunca emziren kadınlarda bu oran çok düşük bulundu.

Araştırma bulgularında vücut kitle indeksi, yaşam şekli, soysa ekonomik düzey gibi etkenlerin de metabolik sendrom durumunu etkilediği görüldü.

Gebelik döneminde gestasyonel diyabet sorunu yaşayan kadınlarda ileriki yıllarda metabolik sendrom vakalarına daha fazla rastlandı.

Araştırmayı yapan uzmanlar emzirmenin bir bebek için olduğu kadar anne sağlığı açısından da çok önemli olduğunu vurguluyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 25.06.2013

2169

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim