Haberler

Makaleler

EMZİRME BEBEKTEKİ ENFEKSİYON RİSKİNİ AZALTIYOR

emzirilen bebeklerde enfeksiyon riski daha azDüzenli olarak emzirilen bebeklerde enfeksiyon gelişme riski de azalıyor. Fakat bebeğin kısmen emzirilmesi yani düzenli olarak emzirilmemesi enfeksiyon riskini azaltmak konusunda çok fazla olumlu bir etki yapmıyor.

Yunanistan’da yapılan bir araştırmada düzenli olarak emzirilmenin bebeklerde enfeksiyonlara karşı koruma sağladığı belirttildi.

Araştırma kapsamında 2004 yılında doğan 926 bebek takip edildi. Bu bebekler yaşamlarının ilk 1 yılı boyunca yaygın çocukluk enfeksiyonları bakımından incelemeya alındılar. Bütün çocuklara iyi bir sağlık bakımu uygulandı ve aşılamaları yapıldı.

Araştırma sonuçlarına göre ilk 6 ay boyunca hergün ve düzenli olarak emzirilen bebeklerde enfeksiyon gelişme oranı düzenli oarak emzirilmeyen bebeklere göre çok daha düşük bulundu.

Düzenli olarak emzirilmeyen 91 çocukta kulak enfeksiyonu gelişti. Araştırmacılar kısmen emzirilen bebklerde ise düzenli olarak emzirilen bebeklerdeki koruyucu etkiyi göremediler.

Bilim adamları bebeklerin özellikle ilk 6 ay mutlaka emzirilmesi gerektiğini ve 6 aydan sonra ise katı gıdalarla birlkte emzirilmeye 1 yaşına kadar devam edilmesini tavsiye ediyorlar.

Hatta Dünya Sağlık Örgütü emzirmenin 2 yaşına kadar devam etmesinin bebeğin sağlığı ve gelişimi içÇin daha olumlu sonuçlar doğuracağını belirtiyor.

Yayınlanma Tarihi : 05.04.2012

2441

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim