Haberler

Makaleler

EMZİRME BEBEKTE ASTIM RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

emzirme bebekte astım riskini düşürüyor

Hollandalı bilim insanlarının yaptıkları bir araştırmaya göre bebeği en az 6 ay süreyle emzirmenin bebekte astım gelişme riskini düşürdüğü saptandı.

Daha önce de yapılan araştırmalarda emzirmeyle astım riskinin düşmesi arasında bağlantı bulunmuştu. Bununla birlikte bu yeni araştırmada emzirme süresinin de bu konuda etkili olduğu görüldü.

Bulgulara göre hiç emzirilmeyen bebeklerde astım semptomları gelişme riski 6 aydan daha uzun süre emzirilen bebeklere göre %50 daha fazla.

Bilim insanları bebekleri en az 6 ay süreyle düzenli olarak emzirmeyi ve mümkünse 1 yıla kadar emzirmenin devam etmesini tavsiye ediyorlar.

Söz konusu araştırma kapsamında Hollanda’ da 5.000 den fazla çocuk değerlendirmeye alındı. Bu çocukların annelerine ne kadar süre ile emzirme yaptıkları, katı gıdaları ne zaman vermeye başladıkları, diğer sütlerden verip vermedikleri v.b. konularda sorular yöneltildi.

Ayrıca ebeveynler çocuklarının 1 – 4 yaşları arasında her yıl astım semptomlarıyla ilgili olarak araştırmacıların sorularını yanıtladılar.

Bu çocukların %92,3 ü emzirilmişti. Fakat ortalama emzirme süresi 3.5 ay olarak saptandı.

Hiç emzirilmeyen çocuklarda kuru öksürük, nefes darlığı, kalıcı balgam gibi semptomların riski, 6 aydan daha fazla emzirilen çocuklara göre daha yüksek bulundu.

İlk dört ay sürecinde katı gıdalar veya diğer sütlerden verilen emzirilen bebeklerde ayrıca sadece emzirilen bebeklere göre risk daha yüksek bulundu. Yani ilk 4 aylık sürede katı gıda veya anne sütü haricindeki diğer sütlerden verilmesi bebekte astım semptomları riskini artırdı.

Uzmanlar bebekleri en az ilk 6 ay emzirmenin yanında düzenli olarak emzirmenin de önemli olduğunu vurguluyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 28.02.2013

2343

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim