Haberler

Makaleler

EMZİRME BEBEĞİN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDA SAĞLIYOR

emzirilen bebeklerin beyin gelişimiBrown Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada emzirmenin bebeğin beyin gelişimini olumlu etkiledi belirtildi. Emzirmenin formül besinlerden bebeğin beyin gelişimi konusunda daha faydalı olduğu araştırmanın bulguları arasında yer alıyor.

Araştırma kapsamında düzenli olarak emzirilen bebeklerle, düzenli emzirilmeyen ve formül besinler tüketen bebekler incelemeye alındılar. Bu bebeklerde emzirmenin ve formül besinlerin bebeğin beyin gelimini nasıl etkilendiği incelendi.

Uzmanlar araştırmaya katılan 133 bebeği 4 yaşına kadar çeşitli zamanlarda incelediler. Düzenli olarak emzirilen bebeklerin beyinde dil, duygusal gelişim ve bilişsel gelişimle ilgili olan alanların daha iyi geliştiği MR görüntüleriyle tespit edildi.

Araştırmada düzenli olarak emzirilen bebeklerde dil performansının, görsel yeteneğin ve motor becerilerinin daha gelişmiş olduğu da görüldü.

Araştırmayı yapan bilim insanları düzenli emzirmeyle bebeğin beyin gelişimi arasında oldukça olumlu bir ilişki olduğunu ve bebeklerin en az 6 ay süreyle emzirilmesini tavsiye ediyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 12.11.2013

2025

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim