Haberler

Makaleler

EMZİRME ANİ BEBEK ÖLÜMLERİ RİSKİNİ AZALTIYOR

emzirme ani bebek ölümleri riskini azaltıyorVirginia Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada emzirmenin bebeklerde ani bebek ölümleri riskini azalttığı tespit edildi. Araştırma bulguları Amerika’da yayınlanan Pediatrics dergisinde yayınlandı.

Araştıra sonucunda emzirilen bebeklerde ani bebek ölümü riski, emzirilmeyen bebeklere göre %60 daha az bulundu.

Araştırmayı yapan uzmanlar anne sütünün bebekler için önemli bir koruma sağladığını belirtiyorlar.

Emzirme bebekler için hem fiziksel hem de duygusal açıdan birçok avantajlar sağlıyor. Daha önce yapılan araştırmalarda emzirmenin ani bebek ölümlerini azalttığına dair bulgular net değildi. Bu araştırmayla birlikte bu konu kesinlik kazanmış oldu.

Araştırma kapsamında 1966 – 2009 yılları arasında ani bebek ölümleri konusunda yapılan 288 çalışma incelendi. Bu araştırma sonuçlarından elde edilen bulgulara göre emzirilen bebeklerde ani bebek ölümleri riski %60 oranında azalmış.

Ayrıca bebeğin herhangi bir ek gıda kullanmadan sadece anne sütü ile düzenli olarak beslenmesi riski %73 oranında azaltıyor.

Uzmanlar ani bebek ölümlerine karşı bebeklerin mümkün olduğunca uzun süre ve düzenli olarak emzirilmesini tavsiye ediyorlar. Dünya Sağlık Örgütü de bebeklerin en az 1 yıl süreyle emzirilmesi gerektiğini ve hatta 2 yaşına kadar emzirilmesinin oldukça faydalı olduğunu belirtiyor.

Çünkü anne sütü bebekleri enfeksiyonlara karşı korumada çok önemli bir işlevi yerine getiriyor. Bu da ani bebek ölümleri riskini azaltıyor.

Yayınlanma Tarihi : 01.05.2012

2486

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim