Haberler

Makaleler

EMZİRİLEN ÇOCUKLARDA HİPERAKTİVİTE RİSKİ DAHA MI AZ?

emzirilen çocuklarda hiperaktivite riski daha mı azEmzirmenin çocukların gelişiminde, sağlığında ve hastalıklara karşı korunmasında önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Tel Aviv üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ise emzirmenin çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorununda riski azaltıcı bir rol oynadığını da ortaya koyuyor.

Araştırmayı yapan bilim insanları emzirmeyle dikkat eksikliği ve hiperaktivite arasında bir bağlantı olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar yaptıkları çalışmada hiperaktivite ve dikkat eksikliği teşhisi koyulmuş çocukların anneleriyle yaptıkları görüşmeler ve anket çalışmalarında çocuklarını emzirip emzirmedikleri ve beslenme alışkanlıklarıyla ilgili sorular sordular. Aynı soruları dikkat eksiliği ve hiperaktivite sorunu olmayan çocukların annelerinin oluşturduğu bir gruba da sordular.

Araştırmada çocuklarını en az 6 ay süreyle emziren annelerin çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorununun emzirilmeyen veya düzenli olarak emzirilmeyen çocuklara göre 3 kat daha az görüldüğü tespit edildi.

Fakat araştırmacılar emzirmenin dikkat eksikliği ve hiperaktvite sorununda yaptığı etkinin nedenini tam olarak bilemiyorlar. Fakat bunda anne sütünün içeriğinin etkisinin ve emzirme sırasında anne ile bebek arasında kurulan güçlü bağın bir etkisinin olabileceğini düşünüyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 07.11.2013

1990

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim