Haberler

Makaleler

EMZİRİLEN BEBEKLERİN AKADEMİK BAŞARISI DAHA YÜKSEK

emzirilen bebeklerin akademik başarısı daha yüksekEMZİRİLEN BEBEKLERİN AKADEMİK BAŞARISI DAHA YÜKSEK

Yapılan araştırmalar emzirilen bebeklerin çocukluk döneminde ve sonraki dönemlerde akademik başarılarının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Nitelik en son Avustralya’da Çocuk Sağlığı Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada da bu yönde bulgular elde edildi.

En az 6 ay süreyle emzirilen bebeklerin 10 yaşına geldiklerinde diğer çocuklara ( 6 aydan daha az emzirilen çocuklar ) göre okuma, matematik, imla kuralları gibi konularda yapılan testlerden daha yüksek puan aldıkları tespit edildi. Sonuçların özellikle erkek çocuklarda daha belirgin olduğu görüldü.

Uzmanlar anne sütündeki belirli besinlerin çocukların akademik başarılarında etkili olabildiğini belirtiyorlar. Çünkü anne sütü bebeğin beyin gelişimi ve büyümesi için gerekli olan omega 3 yağ asidini içeriyor.

Daha önceki yapılan çalışmalarda da emzirilen bebeklerin daha sonraki bilişsel ve zeka testlerinden daha yüksek puan aldıkları görülmüştü. 

Bu yeni yapılan araştırmada bilim insanları 1.038 Avustralyalı çocuğun üzerinde testler uyguladılar. Bu çocuklar 10 yaşına geldiklerinde en az 6 ay süreyle emzirilen çocukların matematik testlerinden %10 daha iyi sonuç aldıkları, imla kurallarıyla ilgili testlerden ise %7 daha iyi sonuç aldıkları belirlendi.

Yayınlanma Tarihi : 12.02.2013

1863

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim