Haberler

Makaleler

EMZİREN ANNELERDE KANSER RİSKİ AZALIYOR

emziren annelerde kanser riski azalıyorBir araştırmaya göre bebeklerini en az 6 ay süreyle emziren annelerin kanserden ölme riskleri %10 azalıyor. Ayrıca emziren annelerin dolaşım hastalıklarından ölme riski de %17 oranında azalıyor.

İngiliz bilim insanlarının 9 Avrupa ülkesini kapsayan ve 380,000 ile yapılan araştırmada annelerin belenme alışkanlıkları ve yaşam tarzları da incelendi. Bebeklerini en az 6 ay süreyle emziren annelerde kanserden ve dolaşım hastalıklardan ölme riski azalıyor. Yani emzirme kanser ve dolaşım hastalıkları riskini düşürüyor.

Uzmanlar annelerin bebeklerini mutlaka en az 6 ay süreyle düzenli olarak emzirmelerini, gebelik öncesi, süreci ve sonrasında normal kiloda kalmalarını, her gün en 30 dk. süreyle egzersiz yapmalarını, şekerli içeceklerin, tuzlu ve işlenmiş yiyeceklerin ve etin tüketimini azaltmalarını tavsiye ediyorlar.

Kalp ve dolaşım hastalıkların karşı diyetlerinde taze sebze, meyve ve baklagillere yer vermelidir ve sigara ve alkolden uzak durmalıdırlar.

Bilim insanları bu tavsiyelere dikkatli bir şekilde uyan insanların solunum hastalıklarından ölüme %50 saha az yakın olduklarını, dolaşım hastalıklarından ölüme %44 daha az yatkın olduklarını ve kanserden ölüme %20 daha az yatkın olduklarını belirtiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 01.04.2013

2116

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim