Haberler

Makaleler

EMZİKLER ANİ BEBEK ÖLÜMÜNE YOL AÇAR MI?

emzik kullanımı ani bebek ölümleriAmerikan Pediatri Akademisi yayınlamış olduğu bir raporda emzik kullanımıyla ani bebek ölümleri riskinin azalması konusunda bir bağlantı olduğunu belirtmektedir. Özellikle bebeğin ilk 1 yılında uyurken veya şekerleme zamanlarında emzik kullanılması gerektiğini tavsiye etmektedir.

Nitekim yapılan araştırmalar da bunu göstermektedir. Uyku zamanlarında emzik kullanımı bebeklerde ani bebek ölümü riskini azaltan bir etkendir. Bu açıdan uyku zamanlarında emzik kullanımı ani bebek ölümlerini engellemede uzmanlar tarafından faydalı bulunmaktadır. Öyle ki emzik kullanımı uyku sırasında ani bebek ölümleri riskini %90 a varan oranlarda azaltmaktadır.

Fakat uzmanlar emzik kullanımının neden ani bebek ölümü riskini azalttığını tam olarak bilmiyorlar. Diğer yandan emziklerin uyku sırasında bebeğin hava yolunu açık tuttuğu düşünülmektedir. Uzmanlar bunun nedeni konusunda daha başka araştırmaların da yapılması gerektiği belirtilmektedir.

Emzirme

Emzik kullanımından vazgeçirmek için bir çok argüman kullanılmaktadır. Bunlardan birisi emzik kullanımının emzirmeyi geri plana itmesidir. Uzmanlar emzirme yapmayı düşünmeyen annelere de hiç olmazsa ilk 1 ay mutlaka bebeklerini emzirmelerini tavsiye etmektedir. Bu amaçla bebeğe emzik vermeyi hiç değilse 1 ay ertelemenin uygun olacağını düşünmektedirler.

Diş sorunları

Yıllardır emziklerin bebeklerde diş sorunlarına yol açabildiği söylenmektedir. Ne var ki son eldeki bilimsel verilere göre Amerikan Diş Sağlığı Kurumu 1 yaşın altında emzik kullanan bebeklerle dişlerin kapanışı arasında bir bağlantı olmadığını belirtmektedir. Fakat bebeğin 6. ayının emzik kullanmayı bırakmak için uygun bir zaman olduğu düşünülmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 12.12.2012

1948

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim