Haberler

Makaleler

EGZERSİZ HAMİLELİKTE DEPRESYONA İYİ GELİYOR

egzersiz hamilelikte depresyona iyi geliyorEgzersiz depresyondaki hamile kadınların ruh halini geliştirebilir ve bitkinlik düzeylerini hafifletebilir.

 

Yapılan bir araştırmada bir grup depresyon sorunu olan hamile kadına 4 haftalık bir egzersiz programı uygulandı. Bu kadınlara ayrıca araştırma öncesinde ruh halleri ve yorgunluk düzeyleriyle ilgili testler yapıldı. Araştırma sonunda egzersize katılan kadınların ruh hallerinde ve yorgunluk düzeylerinde hissedilir derecede olumlu değişiklikler olduğu saptandı. Bu kadınlar fiziksel olarak kendilerini daha iyi hissettiklerini belirttiler.

 

Uzmanlar hamilelikte depresyon sorununun başka komplikasyonlara da neden olabileceğini belirtiyorlar. Bu komplikasyonlar arasında yetersiz kilo alımı, yasak madde kullanımı, erken doğum, düşük ağılıklı bebek doğumu, annenin emzirmeye olan ilginin azalması gibi durumlar bulunuyor.

 

Bilim insanları hamilelikte depresyon sorunu veya anksiyete sorunu yaşayan kadınların çocuklarında kortizol seviyelerinin daha yüksek olabildiğini, bilişsel becerilerinin zarar görebildiğini, gelişim sorunlarının bu çocuklarda daha sık yaşandığını ve ruhsal problemlerin daha fazla görülebildiğini belirtiyorlar.

 

Araştırmayı yapan uzmanlar hamilelikte yaşanan yoğun bitkinlik durumunun sezaryen doğum riskini artırabildiğini, uyguya zarar verdiğini, fiziksel ve ruhsal sağlık üzerinde olumsuz yetkiler yapabildiğini vurguluyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 30.06.2014

2097

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim