Haberler

Makaleler

EGZERSİZ HAMİLE KADINLARDA SİGARAYI BIRAKTIRIYOR MU?

egzersiz hamile kadınlarda sigarayı bıraktırıyormuKanada’ da yapılan bir araştırmanın bulgularına göre, sigarayı bırakmak isteyen hamile kadınlar için tempolu yürüyüş tütün isteğini geçici olarak savuşturuyor

Daha önce de aslında türün isteğinin hem kadınlarda hem de erkekler üzerinde azalmasında egzersizin faydalı olduğuna dair bulgulara ulaşılmıştı. Fakat bu son yapılan araştırmada hamile kadılar incelendi ve egzersizin sigarayı bırakmak isteyen kadınlarda geçici de olsa faydalı olduğu görüldü.

Araştırma raporuna göre günlük olarak 15 – 20 dakikalık bir yürüyüş sigara isteğini önlemek için yeterli olabiliyor.

Araştırma kapsamında uzmanlar hamileliğin 2. dönemini yaşayan 30 kadını incelediler. Bu kadınların hepsi günde 5 taneden fazla sigara içen kadınlardı ve düzenli olarak da egzersiz yapmıyorlardı.

Araştırmaya katılan kadınların yarısına tempolu yürüyüş egzersizi verildi ve dinlenme için 20 dakikalığına bir bahçe dekorasyon videosu izletildi. Hem bu gruptaki kadınlar hem de diğer gruptakiler teste başlamadan önce 15 – 19 saatliğine sigara içmediler.

Araştırma sonunda egzersiz uygulanan kadınların %30 u egzersizden 30 dk. sonra sigara içmek istediler. Bu oran egzersiz yapmayan kadınlarda ise %17 olarak saptandı.

Araştırma raporuna göre egzersiz yapan kadınların daha az sinirli oldukları, daha dinlenmiş daha az huzursuz hissettikleri ve tansiyon ve diğer sigaradan yoksunluk belirtilerinin daha az yaşandığı saptandı.

Uzmanlar hamile kadınların sigarayı bırakmasında sigara içmelerine neden olan asıl etkenin iyi saptanmasının da oldukça faydalı olacağını belirtiyorlar.

Hamile kadınlara normalde haftada 3 – 4 defa günlük 30 dklık bir egzersiz tavsiye edilmektedir. Egzersize başlamadan önce hekime danışarak bir egzersiz planı oluşturmak oldukça önemli bir konu.

Yayınlanma Tarihi : 26.11.2013

2285

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim