Haberler

Makaleler

EGZAMA BEBEKLERDE BESİN HASSASİYETİNİ TETİKLEYEBİLİR

egzama bebeklerde besin alerjisini tetikleyebilirBir cilt hastalığı olan egzama sorunu bebeklerde besin alerjisi gelişiminde önemli bir faktör olabilir.

İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre cildin koruyucu tabakasında sorunlara yol açan egzama bebeklerde besin hassasiyetini tetikleyebiliyor. Araştırmayı yapan uzmanlar aslında bu bulguların çocuklarda olası bir besin alerjisi vakalarını önlemede etkili olabileceğini belirtiyorlar.

Araştırmada doğumdan itibaren düzenli olarak emzirilen, henüz 3 aylık olan yaklaşık 600 civarında bebek incelemeye alındı. Bu incelemede bebeklere egzama testi yapıldı. Ayrıca en yaygın 6 alerjenik besin için hassasiyetleri ölçüldü.

Yumurta beyazı en yaygın alerjen besin olarak biliniyor. Bunu inek sütü ve fıstık takip ediyor. Genetik faktörlerden bağımsız olarak egzama ve besin hassasiyeti arasında güçlü bir bağlantı bulunuyor. Araştırmada egzama sorunu olan bebeklerde besin alerjisi vakalarının daha yaygın olduğu görüldü.

Uzmanlar egzama sorunu yaşayan bebeklerde özellikle katı gıdalarla da beslenmeye başladıklarında beslenmesinde dikkatli olunmasını tavsiye ediyorlar. Çünkü inek sütü, yumurta beyazı ve fıstık dışında başka besinlerin de bebekte alerjiye yol açabileceği vurgulanıyor. Örneğin turunçgil meyveleri ve yüksek asitli besinlere de ( elma, şeftali v.b. ) bebekler hassasiyet gösterebilir.

Yayınlanma Tarihi : 13.08.2013

2949

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim