Haberler

Makaleler

EBEVEYNLERDEKİ DEPRESYON ÇOCUKLARIN DAVRANIŞLARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

ebeveynlerdeki depresyon çocukları etkiliyorYapılan bir araştırmada, depresyon sorunu yaşayan ebeveynlerin çocuklarının, diğer çocuklara göre daha fazla duygusal ve davranışsal problem yaşadıkları belirtildi.

Araştırma 7200 den fazla kişiyle görüşülerek yapıldı.  Araştırma sonuçlarına göre anne ve babası depresyon belirtileri gösteren çocukların %25’inde duygusal ve davranışsal sorunlar tespit edildi.

Babası depresyon belirtileri gösteren çocukların %15’i ve annesi depresyon belirtileri gösteren çocukların %20 si duygusal ve davranışsal sorunlar yaşıyorlar.

Anne ve babası depresyon sorunu yaşamayan çocuklarda ise duygusal ve davranışsal problemler görülme oranı %6 olarak tespit edildi.

Araştırmayı yapan uzmanlar ayrıca ailelerin ve çocukların yaşamında babaların rollerini de tanımlamaya acilen ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

Uzmanlar görülen depresyon nedenlerini ise;  genelde hasta bir eşle birlikte yaşamaya, özel eğitime muhtaç bir çocuk sahibi olmaya ve ekonomik sorunlar yaşamaya bağlıyorlar.

Babadaki en önemli depresyon nedeni olarak da babanın yaşadığı işsizlik sorunu görülüyor. İşsizlik sorunu yaşayan babalardaki depresyon oranları diğer babalara göre 6,5 kat daha fazla bulundu.

Ayrıca araştırmada babaların çocukların yaşamında önemli bir figür olduğu, depresyon sorunu yaşayan babaların daha fazla olabileceği, bunların tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması ve tedavilerinin yapılması gerektiği de belirtildi.

Yayınlanma Tarihi : 03.03.2012

2131

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim