Haberler

Makaleler

DÜZENSİZ YATMA SAATLERİ ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

düzensiz uyku saatleri çocukları nasıl etkiliyorDüzenli yatma saatleri hem çocukların hem de ebeveynlerin iyi bir gece uykusu uyumalarında önemli bir unsur. Yapılan araştırmaklar yatma saatleri düzenli olan çocukların daha iyi huylu oldukları ve bu çocuklarda davranış sorunlarının daha az görüldüğünü ortaya koyuyor.

Çocuklar 7 yaşına geldiklerinde eğer düzensiz uyku saatlerine sahipseler davranış sorunları bu çocuklarda daha fazla görülebiliyor. Nitekim bu konuda London College Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada da benzer sonuçlara ulaşıldı. Her gece farklı saatlerde uyutulan çocuklarda davranışsal sorunların daha yaygın olduğu tespit edildi.

Söz konusu araştırmada 7 yaşında olan yaklaşık 10,000 çocukla ilgili kayıtlar incelendi. Çocukların uyku saatleriyle ilgili veriler 3,5 ve 7 yaşlarındayken ayrı ayrı toplandı. Ayrıca bu çocukların anneleri ve öğretmenlerine çocukların davranışlarıyla ilgili 25 adet soru yöneltildi.

Araştırma sonunda düzensiz uyku saatleri olan çocukların düzenli bir uyku saatine sahip çocuklardan daha fazla davranışsal sorunlar yaşadıkları tespit edildi. Uzmanlar ayrıca çocuklardaki uyku eksikliğinin de davranış sorularına yol açabileceğini belirtiyorlar. Bu çocuklar kendilerini daha yorgun hissedebiliyorlar, konsantrasyon sorunları yaşayabiliyorlar.

İyi bir uyku rutinin en önemli faktörlerinden birisi de düzenli uyku saatleri. İyi bir uyku çocuğun fiziksel, zihinsel, duygusal ve davranışsal gelişimini de olumlu etkiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 20.10.2013

2552

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim