Haberler

Makaleler

DÜZENSİZ UYKU SAATLERİ ÇOCUKLARIN BEYİN GÜCÜNÜ ETKİLİYOR

düzensiz uyku saatleri çocukların beyin gücünü etkiliyorYapılan araştırmalar çocukların düzensiz saatlerde, her gece farklı zamanlarda uyumasının onların beyin gücünü olumsuz etkilediğini oryaya koyuyor.

En son İngiliz bilim insanlarının yaptıkları bir araştırmada yaklaşık 11.000 çocuk incelendi. Bu incelemelerde çocukların aile rutinleri, uyku zamanları kayıt altına alındı. Bu incelemeler çocukların 3. 5. ve 7. yaşlarında yapıldı. Çocuklar 7 yaşına geldiklerinde çocuklara matematik, okuma becerileri ve mekansal farkındalık konularında testler uygulandı.

En yaygın düzensiz uyku saatlerinin çocuklar 3 yaşındayken olduğu tespit edildi. 7 yaşından itibaren çocukların yarısından daha fazlasının düzenli bir şekilde aynı saatler arasında uyudukları tespit edildi.

Yapılan testlerde düzensiz uyku saatleri olan 7 yaşındaki çocukların bu üç testten düşük puan aldıkları görüldü. Düzenli uykuya sahip aynı yaştaki çocuklar ise daha yüksek puan aldılar.

Düzensiz yatma saatleri çocukların doğal vücut ritimlerini bozabiliyor ve uyku sorunlarına yol açabiliyor. Bu da çocukların bilgiyi alma ve hafıza da uzun dönemli depolama yeteneğine zarar veriyor.

Araştırmacılar uykunun ve özellikle düzenli uykunun çocukların sağlıklı gelişiminde önemli olduğunu ve bunun yaşam boyu çocuğu etkileyebildiği belirtiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 13.08.2013

2282

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim