Haberler

Makaleler

DÜŞÜK AĞIRLIKLI BEBEKLERDE OTİZİM TEHLİKESİ

düşük ağırlıklı bebeklerde otizm tehlikesiAmerika’da Pensilvanya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada düşük ağırlıklı bebeklerde otizim görülme oranının diğer bebeklere göre 5 kat daha fazla olduğu belirlendi.

Araştırmayı yapan uzmanlar düşük ağırlıklı bebeklerin yaşam şanslarının tıptaki gelişmelere paralel olarak daha da arttığını belirtiyorlar. Bu nedenle araştırmada ortaya çıkan bulguların otistik kişilerin tedavisinde de faydalı olacağı vurgulanıyor.

Araştırmacılar 1984-1989 yılları arasında düşük ağırlıklı olarak doğan ( 2 kg’dan az ) 1.105 bebeği belirlediler. 6 yıl sonra bu çocuklardan 623 tanesine ulaşıldı. Ve bunlara otistik özelliklerinin olup olmadığına dair test yapıldı. Test sonuçları kaydedildi.

Araştırmacılar bu test sonuçlarını diğer otistik özellikler gösteren çocuklarla karşılaştırdılar. Çıkan sonuca göre düşük ağırlıklı bebeklerde otizm görülme oranının diğer çocuklara göre 5 kat daha fazla olduğu belirlendi.

Uzmanlar otistik insanların iletişim kurma sorunu yaşadıklarını ve sosyal etkileşimlerinin zayıf olduklarını belirtiyorlar. Ayrıca otizm tehlikesinin fazla çıkma ihtimalini, prematüre veya düşük ağırlıklı bebeklerde gelişebilecek bir beyin hasarına bağlıyorlar. Hem prematüre bebeklerde hem de düşük ağırlıklı bebeklerde otizim oranı daha yüksek bulunmuştur.

Araştırmayı yapan uzmanlar premetüre bebeklerin ve düşük ağırlıklı bebeklerin yaşam şanslarının tıbbi gelişmelerle birlikte artık daha yüksek olduğunu belirtiyorlar. Yine bu tıbbi gelişmelere paralel olarak prematüre bebekler ve düşük ağırlıklı bebeklerdeki otizm görülme oranının aşağıya çekilebileceğini belirtiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 15.02.2012

3408

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim