Haberler

Makaleler

ÇOK ERKEN DOĞAN BEBEKLERDE GÖZ SORUNLARI DAHA SIK YAŞANIYOR

erken doğan bebeklerde göz sorunlarıPrematüre bebeklerde yaşamlarının ilerleyen yıllarında retina dekolmanı olarak adlandırılan göz sorununun riskinin arttığı belirtiliyor.

Retina dekolmanı cerrahi olarak tedavi edilmediği sürece görme kayıplarına ve hatta körlüğe bile yol açabilecek bir göz sorunu olarak tanımlanmaktadır.

İsveç’te yapılan bir araştırmada araştırmacılar 1973 – 2008 yılları arasında doğan 3 milyondan fazla kişinin kayıtlarını analiz ettiler. Bu kişiler 37. gebelik haftasından daha erken doğanlardı.

1986 yılında İsveç prematürite retinopatisi olarak bilinen göz sorunu için bir ulusal gözlem programını tanıttı. Bu durum retinadaki damarlarda anormal bir gelişime neden oluyor ve retina dekolmanına yol açabiliyor.

Zamanında doğan bebeklerle erken doğan ve çok erken doğan bebekler ( 28. gebelik haftasından önce doğanlar ) karşılaştırıldı. Karşılaştırma sonunda çok erken doğan kişilerde yaşanan retina dekolmanı vakalarının zamanında doğan kişilere göre 9 kat daha fazla olduğu saptandı.

Erken doğum zamanı 37. gebelik haftasına doğru yaklaştıkça retina dekolmanı sayılarındaki bu oran farkının da azaldığı görüldü.

Araştırmayı yapan uzmanlar özellikle çok erken bir dönemde doğan prematüre bebeklerin göz bakım takiplerinin yağılmasının oldukça gerekli bir durum olduğunu belirtiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 26.11.2013

2076

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim