Haberler

Makaleler

ÇOCUKLUK TRAVMASI GEÇİRENLERDE ALKOLİZM RİSKİ

çocukluk travması alkolizmYapılan bir bilimsel çalışmada alkol bağımlılığı sorunu yaşayan kişilerin çocukluk döneminde önemli bir travma yaşamış olabilecekleri saptandı. Araştırma alkol sorunu olan ve bu konuda tedavi göre 196 kadın ve erkek arasında yapıldı.

Yayınlanan araştırma raporunda alkol bağımlısı olan kişilerin çocukluk döneminde daha yaygın bir şekilde cinsel, fiziksel ve duygusal tacize maruz kaldıkları belirlendi. Raporda ayrıca kimi alkol bağımlıları bu taciz türlerinden birçoğunu yaşamış durumdalar.

Alkol tedavisi gören kişilerin bir bölümünde çocukluk döneminde yaşadıkları cinsel tacizden dolayı yaygın endişe bozuklukları saptandı. Duygusal şiddeti daha ağır bir şekilde gören alkol tedavisi görenlerde ise depresyon vakaları daha yaygın bulundu.

Fiziksel şiddet gören alkol bağımlıları arasında ise intihara teşebbüs ve meyil daha yaygın bulundu. Taciz türlerinin hemen hepsini yaşayan ve duygusal / fiziksel yönden mahrum bırakılan kişilerde ise psikiyatrik bozukluklar ve intihar teşebbüsleri daha yaygın görüldü.

Yine araştırma raporuna göre alkol bağımlısı kadınlar arasında çocukluk döneminde fiziksel ve cinsel taciz yaşayanların sayısı erkek alkol bağımlılarına göre daha fazla bulundu.

Yayınlanma Tarihi : 17.03.2012

2704

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim