Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARIN YARISI NORMAL KİLODA DEĞİL!

çocukların yarısı normal kiloda değilAnnelikbilinci.com olarak yapmış olduğumuz anket çalışmasında annelere “Bebeğinizin / Çocuğunuzun kilosu yaşıtlarına göre nasıl?” sorusunu yönelttik. Anketimize katılan annelerin %51 lik kısmı çocuğunun normal kiloda olduğunu belirtti. Annelerin %27 si çocuğunun zayıf olduğunu, %8 i çok zayıf olduğunu belirtti.

Yine aynı ankette annelerin %12 si çocuğunun şişman olduğunu ve %2 lik bir bölümü ise çocuğunun çok şişman olduğunu belirtti.

Esasen Türkiye’de obeziteyle ilgili yapılan diğer araştırmalarda çocuklardaki obezite oranı da %10 civarlarında çıkmaktaydı. Bu anket çalışmamızdaki sonuçlar da bu araştırma sonuçlarıyla paralellik göstermektedir.

Elbette obezitenin birçok sebebi bulunmakta. Kalıtsal nedenler, beslenme şekli ve çocuğun hareketsiz bir yaşam sürmesi bu nedeler arasında en önemlilerinden sayılabilir.

Bu doğrultuda ebeveynlerin özellikle çocuklarının yaşam biçimleri konusunda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Yaşam biçimleri hem dengeli ve düzenli beslenme şeklini hem de hareketli bir yaşam sürmeyi içine alan bir durum. Bu amaçla çocuğa kalori değeri çok yüksek olup besleyici değeri olmayan besinleri vermemek önemli bir beslenme kuralıdır. Ayrıca çocuğu daha bebeklik döneminden itibaren daha aktif ve hareketli olmaya alıştırmak da önemli bir husus olarak karşımızda durmaktadır.

Anket sonuçlarına baktığımız zaman çocukların hiç de azımsanmayacak bir bölümü yani %35 lik bir bölümü zayıf ve çok zayıf olarak nitelenmiştir. Çocuklardaki zayıflığın da birçok nedeni olabilir. En önemli nedenlerden birisi beslenme kaynaklı olanıdır. Beslenme yetersizlikleri, çocuğun iştahsızlık problemi en önemli beslenme sorunları olarak görülebilir.

Diğer yandan çocuğun gelişimi için gerekli besinleri almaması, çok düşük kalorili besinler yemesi de çocuğun yeterli kiloyu alamamasına yol açabilir. Çocuklardaki zayıflığın doğuştan gelen sebepleri de bulunur. Örneğin annesi zayıf olan bir çocuğun da zayıf olma ihtimali bulunur.

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz.

http://www.annelikbilinci.com/makaleler/cocuklarda-zayiflik.html

http://www.annelikbilinci.com/makaleler/cocuklarda-obezite.html

Yayınlanma Tarihi : 20.01.2012

3622

defa okundu

+ Yorum Yap

  • Seda Gülnar - 03-02-2012 17:12:39

    Güzel bir anket çalışması
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim