Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARI 2 YILDAN FAZLA EMZİRMEK DİŞ ÇÜRÜĞÜ NEDENİ

çocukları 2 yaşından fazla emzirmek diş çürüğü nedeniÇOCUKLARI 2 YILDAN FAZLA EMZİRMEK DİŞ ÇÜRÜĞÜ NEDENİ

 

Yapılan bir araştırmanın bulgularına göre 2 yıldan daha uzun süre emzirme çocuklarda diş çürüklerine neden oluyor.

 

Emzirmenin bilindiği gibi hem anne için hem de bebek için çok önemli faydaları bulunmaktadır. Anne sütünün zaten bebek için çok önemli faydalarının olduğu bilinmektedir. Emzirme anne ve bebek arasında bağ kurulmasında, bebeğin kendisini daha güvende hissetmesinde büyük bir öneme sahiptir.

 

Bebeklerin en az 6 ay süreyle emzirilmesi ve 6. aydan sonra da anne sütünün aynında ek besinlerle beslenmesi tavsiye edilmektedir. Emzirmenin 1 yaşına kadar devam etmesi de bilim insanları tarafından önerilmektedir. Hatta dünya sağlık örgütü emzirmenin 2 yaşına kadar faydalı olduğunu bildirmektedir. 2 yaşından sonra ise emzirme çeşitli riskler barındırabilir.

 

Nitekim 2 yaşından sonra emzirmenin çocuklarda diş çürüklerine yol açtığı bir araştırmanın bulguları arasında da yer almaktadır.

 

Araştırma ABD’ de Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapıldı. Araştırma sonucunda 2 yaşından sonra da emzirilen bebeklerde diş çürükleri vakalarının daha fazla ve şiddetli bir şekilde yaşandığı saptandı.

 

Araştırmaya göre 6 – 24 aylık çocuklar ( emzirilen çocuklar ) arasında diş çürükleri vakalarının %40 olduğu bulundu. 2 yaşından sonra da emzirilen çocuklarda diş çürükleri vakalarının %48 olduğu saptandı.

 

Uzmanlar çocuklarda diş çürüklerine karşı daha bebeğin ilk diş çıktıktan sonra diş temizliği ve bakımının başlanması gerektiğini ve bunun düzenli bir şekilde yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Ayrıca bebeği emzirirken, bebeğin annesinden uyur durumda emmeye devam etmesinin de diş çürüklerinde rol oynayabildiği belirtilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 17.04.2014

2337

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim