Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA OBEZİTE ARTIYOR

çocuklarda obezite artıyorYıllar geçtikçe Türkiye’de çocuklardaki obezite vakalarında artış olduğu kaydedildi. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre her 10 çocuktan 1 tanesinde obezite görülmekte. Yine sağlık bakanlığının verilerine göre yetişkinlerde obezite oranı 1/3. Yani her 3 yetişkin kişiden 1 tanesinde obezite sorunu var ki bu gerçekten önemli bir rakam.

Yine istatistiklere göre bu oran son yıllarda artış göstermekte. Aslında obezite sayısındaki artışın birçok nedeni bulunmakta. Ülkemizdeki ekonomik ve sosyal değişimlerle birlikte insanların yaşam şekilleri de değişim gösterdi. Yeme alışkanlıklarımız değişti. Artık daha fazla fast food gıda tüketir hale geldik. Teknolojinin gelişmesiyle daha hareketsiz bir yaşam sürmeye başladık. Tüm bunlar üst üste gelince obezite Türkiye’de de bir sorun haline gelmiş bulunmakta.

Tabi çocuklardaki bu obezite sorunu da yetişkin insanlardaki obezite durumundan farklı değil. Çocuklarımızın da yeme alışkanlıkları anne ve babalarından ve çevreden etkileniyor. Çocuklarımız her geçen gün daha fazla hareketsiz bir yaşam sürüyorlar, vakitlerinin çoğu8nu bilgisayar ve televizyon başında geçiriyorlar. Tüm bunlar çocuklardaki obezite sorununun nedenlerini çok iyi açıklamakta.

Elbette ki bu obezite sorununu yenmek mümkün. Bunun çözümü için çocuklarımıza daha küçük yaşlardan itibaren sağlıklı yaşam bilincini aşılamak şart. Spor ve egzersiz yapma alışkanlığını kazandırmamız gerekiyor. Çocuklarımızı doğru gıdalarla beslenmeye yönlendirmek ve sağlığını tehlikeye atacak gıdalardan uzak tutmak gerekiyor.

Konunun uzmanları özellikle anne ve babalara bu konuda önemli uyarılarda bulunuyorlar. Çünkü bir çocuk için en önemli rol model olan kişiler onun anne ve babası. Küçük yaşlardan itibaren sağlıklı gıdalarla beslenmeyen, gıdaları dengeli ve yeterli derecede tüketmeyen ve spor ve egzersize alıştırılmayan çocuklar için sağlıksız bir yaşamın temelleri atılmış oluyor. Nitekim obeziteden kaynaklanan birçok hastalıkta da artışlar gözleniyor.

Yayınlanma Tarihi : 04.12.2011

3321

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim