Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA ERKEN DİL BECERİLERİ ÖFKEYİ YÖNETMEYE YARDIMCI OLUYOR

çocuklarda dil becerisi öfke yönetimiÇOCUKLARDA ERKEN DİL BECERİLERİ ÖFKEYİ YÖNETMEYE YARDIMCI OLUYOR

Yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre küçük çocukların kelimeleri kullanma becerisi onun sonraki yaşamında öfkesini yönetme becerisini olumlu etkiliyor.

2 yaşında iyi bir dil becerisine sahip olan çocuklar 4 yaşına geldiklerinde, dil becerileri daha az gelişmiş olan çocuklara göre karmaşık ve sıkıntılı durumlarda kızgınlıklarını ve öfkesini daha iyi yönetiyor ve ifade ediyor.

Dil becerileri daha hızlı gelişen çocuklar 4 yaşına geldiklerinde kızgınlıklarını hem daha iyi ifade ediyorlar hem de daha az öfke davranışları gösteriyorlar.

Söz konusu çalışmada 120 çocuk 18 atlıktan 4 yaşına kadar takip edildi. Çocuklara periyodik olarak onların dil becerilerini ve sıkıntılı durumlara nasıl tepki verdiklerini değerlendiren testler uygulandı.

Değerlendirme sonuçlarına göre daha iyi dil becerilerine sahip çocuklar duygularını kullanmada, duygularını anlatmada, isteklerini belli etmede daha başarılılar ve sıkıntılı durumlarda dil becerilerinin gelişmiş olması onlara yardım ediyor. Sıkıntılı durumlarda kendilerini daha iyi ifade ediyorlar. Bu da kendini tam olarak ifade edememenin getirdiği öfke ve kızgınlık duygularının daha az yaşanmasına yardımcı oluyor.

Yayınlanma Tarihi : 01.02.2013

2235

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim