Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARA FİZİKSEL ŞİDDET ONLARI DAHA AGRESİF YAPIYOR

çocuklara fiziksel şiddet

20 yıllık bir süreyi kapsayan bir araştırma raporuna göre çocuklara küçük yaşlarda atılan tokat uzun dönemde onların gelişimini olumsuz yönde etkilediği belirtildi. Araştırma Kanada’da  Manitoba Üniversitesi Aile Ve Sosyal Bilimler bölümü uzmanlarınca yapıldı.

Araştırmayı yapan uzmanlar küçük çocuklara her gün düzenli olarak fiziksel ceza verilmesiyle, onların daha agresif bir kişi olmaları arasında yüksek bir ilişki saptadılar.

Buna göre sürekli fiziksel cezaya maruz kalan çocuklar büyüdükleri zaman oldukça agresif bir kişiliğe sahip oluyorlar.

Araştırmacılar fiziksel cezanın uzun dönemde çocukta gelişebilecek birçok yan etkileri olabileceğini ve ailelerin bu konuda bilinçli olmaları gerektiğini vurguluyorlar.

Birçok aile çocuğu disipline etmek için tokat atma gibi fiziksel ceza yöntemlerini tercih edebiliyorlar. Nitekim araştırmada ebeveynlerin %22 sinde tokat atma gibi fiziksel cezalar olağan olarak yaşanıyor.

Ayrıca araştırma raporuna göre çocuğa ceza vermek için onu haklarından mahrum bırakma da kullanılan bir yöntem olarak dikkat çekiyor.

Aynı şekilde Amerika’da da yapılan bir benzeri anket çalışmasında son 1 ay içinde 2400 anne çocuğuna ceza olarak tokat atma yöntemini uygulamış. Tokat atma yöntemiyle fiziksel cezaya maruz kalan çocukların yaşları 3 yaşına kadar değişkenlik gösteriyor. Ve araştırmayı yapan uzmanlar bu yaştaki çocukları agresif özellikler yönünden oldukça riskli buldular.

Araştırma raporuna göre aileler arasında çocuğunun kendilerine karşı geldikleri veya bilerek istenmeyen davranışlar sergiledikler için çocuğuna şiddet uygulayan aileler bulunmakta. Ve aileler bunu olağan bir durum olarak görüyorlar.

Uzmanlar çocukların disiplininin pozitif bir yönde olması gerektiğini ve bunun başlangıçtan itibaren sürmesi gerektiğini belirtiyorlar. Ayrıca ailelerin şiddet içermeyen disiplin yaklaşımlarını uygulamaları konusunda bilinçlendirilmeleri ve cesaretlendirilmelerinin önemli olduğunu belirtiyorlar. Özellikle çocuğun 1 yaşından itibaren pozitif disiplin yaklaşımıyla yetiştirilmesini tavsiye ediyorlar

Araştırma raporunda çocukların düş kırıklıklarıyla başa çıkmayı, paylaşmayı ve sabırlı olmayı öğrenmeye ihtiyaçları olduğu ve bunu da ebeveynlerin çocuklarına öğretmeleri gerektiği vurgulanıyor.

Araştırmacılara göre çocukların iyi davranışlarının pekiştirilmesi ve cesaretlendirilmesi konusu da ebeveynlerin dikkate almaları gereken bir başka husus.

Çocuklara bir davranışı neden yapması gerektiğinin açık bir şekilde anlatılması da çocukların istenen davranışı göstermeleri konusunda başarı düzeyini artıran bir başka husus. Yani çocuklar nedeni açıkça belirtildiği sürece o davranışı gösterme konusunda daha yatkın olmaktadırlar.

Yayınlanma Tarihi : 09.03.2012

3184

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim