Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUN SİGARAYA MARUZ KALMASI ÇOCUK İSTİSMARI MI?

çocuğun sigaraya maruz kalması çocuk istismarı mı?Sizce çocukların evde sürekli bir şekilde sigara içenler tarafından, bunun çocuklar için zararlı olduğu bilindiği halde, sigara dumanına maruz bırakılması bir çocuk istismarı mı?

 

North Carolina Üniversitesi profesörlerine Adam Goldstein’ e göre bu bir çocuk istismarı.

 

Prof. Adam Goldstein çocukların bebeklik döneminden itibaren sürekli sigara dumanına maruz kalmasının çocuklarda şiddetli solunum hastalıkları riskini artırdığını belirtiyor. Nitekim istatistiklere göre solunum hastalıkları olan çocukların çevresinde genelde sürekli bir şekilde sigara içen insanlar bulunmakta ve bu çocuğun kendi annesi veya babası olabiliyor.

 

Bu anlamda çocukların çevresinde bilerek ve sürekli bir şekilde sigara içilmesi ve çocuğun buna maruz kalması çocuklarda fiziksel ve duygusal istismar gibi algılanabilir. Çünkü burada çocuğu direkt ilgilendiren ve çocuğa direkt zarar veren bir durum söz konusudur.

 

ABD’ de Teksas, Vermont ve Washington gibi eyalet ve şehirlerde bakıcı kadınların evde veya arabada çocukların çevresinde sigara içmeleri yasaklanmış durumdadır. Böyle bir yasaklamanın bakıcı kadınlar yanında çocuğun kendi ebeveynler için de geçerli olmasını isteyen görüşler de bulunmaktadır ve bu konuda tartışmalar yapılmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 13.03.2015

1526

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim