Haberler

Makaleler

ÇALIŞAN ANNELER BABALARDAN DAHA ÇOK İŞ YAPIYOR!

çalışan anneler babalardan daha çok iş yapıyorAmerikan Sosyoloji Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir araştırma yazısında; çalışan annelerin babalardan daha fazla görevlerinin bulunduğu ve bunun anneleri duygusal açıdan oldukça etkilediği ve annelerin kendilerini baskı altında hissettikleri belirtildi.

Araştırma 2000 yılında 500 aile üzerinde yapılmış. Ailelerin genel profili hem annenin hem de babanın çalışmak zorunda olduğu orta sınıf aileler içinden seçilmiş. Araştırmaya katılan çalışan anneler bir gün içinde babalardan daha fazla iş yapmaktalar. Hem işte çalışmak hem çocuk bakımı, hem de ev işleri annelerin iş yüklerini artırıyor. Araştırmaya katılan çalışan anneler bu durumun kendileri strese soktuğunu belirtiyorlar.

Araştırmaya katılan babalar, daha çok eğlence yönü ağırlık kazanan uğraşlar konusunda çocuklarla ilgileniyorlar. Yine araştırma sonuçlarına göre babalar iş yükleri daha az olduğu için annelere göre daha sosyal bulunmuşlar. Çünkü sosyal aktivitelere annelere nazaran daha fazla zaman ayırmaktalar.

Bu durum annelerde bir takım kızgınlık duyguları da yaratıyor. Araştırmayı yapan uzmanlar bu durumun önüne geçmek için babaların da hem ev işleri hem de çocuk bakımı konusunda anneye yardım etmeleri ve sorumluluk almaları gerektiği hususunda hem fikirler.

Yayınlanma Tarihi : 01.02.2012

2645

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim