Haberler

Makaleler

BİPOLAR BOZUKLUK ERKEN DOĞUM RİSKİNİ ARTIRIYOR

bipolar bozukluk erken doğum riskini artırıyorABD’ de yayınlanan Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Dergisi’nde yayınlanan bir habere göre bipolar bozukluk sorunu olan kadınlarda erken doğum yapma riski de artıyor.

 

Bipolar bozukluk sorunu olan kadınlarda hamilelik döneminde erken doğum yapma oranı bir zihinsel sorunu olmayan kadınlara göre 2 kat daha fazla bulundu.

 

Habere göre bipolar bozukluk sorunu hamilelik döneminde hem erken doğum riskini hem de diğer başka komplikasyonların riskini artırıyor.

 

Uzmanlar bipolar bozukluk yaşayan hamile kadınlara yaşam şekillerini ve davranışsal faktörleri değiştirmelerini tavsiye ediyorlar. Böylelikle erken doğum riskini azaltabilecekleri belirtilmektedir.

 

Bipolar bozukluğu üretkenlik çağındaki kadınlar arasında üreme yeteneğini azaltabilen bir etken.

 

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Dergisi’nde yayınlanan haber bir araştırma bulgularına dayanıyor. Söz konusu araştırmada 2003 – 2011 yılları arasında hamile kadınların sağlık kayıtları ve doğum bilgileri incelendi. Araştırmacılar bipolar bozukluk veya başka bir zihinsel sorun yaşayan hamile kadılarla, böyle bir sorun yaşamayan hamile kadınların bilgilerini karşılatırdılar. Sonuçlara göre bipolar bozukluk olan kadınlarda erken doğum riskinin, böyle bir sorunu olmayan ve zihinsel sorunu olmayan kadınlara göre 2 kat daha yüksek olduğu tespit edildi.

 

Uzmanlar erken doğumla ilgi böyle bir sonucun önemli olduğunu çünkü erken doğumun çocuklarda hem çocukluk hem de yetişkinlik dönemindeki sağlık durumunu olumsuz etkileyebildiğini belirtiyorlar.

 

Haberde yer alan önemli bir bilgi de şu: Bipolar bozukluk ve depresyon gibi zihinsel sorunlar stres hormonlarının salgılanmasını artırıyor. Bu şekilde ortaya çıkan aşırı stres de erken doğuma yol açabiliyor.

 

Erke doğumda düşük sosyo-ekonomik düzey, egzersiz eksikliği, obezite, kötü beslenme, sigara içme gibi faktörler de rol oynayabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 15.03.2015

2771

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim