Haberler

Makaleler

BİBERON BEBEKTE BAĞIRSAK SORUNLARINA YOL AÇABİLİR

biberon bebekte bağırsak sorunlarına yol açabilir

Danimarkalı bilim insanlarının yaptıkları bir araştırmaya göre biberonla beslenen bebekler bağırsak sorunları bakımından daha riskli oluyorlar ve bu durum bebeklerde cerrahi bir operasyonu bile gündeme getirebiliyor.

Pilor darlığ denilen durum nadir görülmekle birlikte cildi bir sorun olarak görülmektedir. Pilor darlığı Sorununda bebekte güçlü kusmalar, sıvı yetersizliği ve tuz ve sıvı dengesizliği gibi belirtiler görülmektedir. Bu sorunun nedeni bilinmiyor. Fakat biberonla beslenmenin riski artırdığı ifade edilmektedir.

Araştırmayı yapan araştırmacılar biberonla beslenmenin pilor darlığı açısından bir risk faktörü olduğunu, bu amaçla bebeklerin özelikle en azından yaşamlarının ilk birkaç ayında mutlaka düzenli olarak emzirilmesi gerektiğini belirtiyorlar ( Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin en az 6 ay süreyle emzirilmesini, emzirmenin 1 yıla kadar devam etmesini ve hatta 2 yaşına kadar bebeklerin emzirilmesinin faydalı olacağını belirtiyor ).

Pilor darlığı nadir görülen bir durum olsa da bebek için şiddetli ve ölüm potansiyeli olan ciddi bir sorun. Ayrıca erken çocukluk dönemindeki sindirim sistemi sorunlarının yaygın nedenlerinden birisi. Uzmanlar böyle bir sorunda bebeğin yaşamının ilk aylarında cerrahi bir operasyonun gündeme gelebileceğini belirtiyorlar.

Söz konusu araştırma pilor darlığı ameliyatı geçiren 70.000 den fazla bebeğin verileri toplanarak yapıldı. Bu bebeklerin %29 u biberonla besleniyordu.

Araştırmacılar biberonla beslenmenin pilor darlığı sorunu riskini 4,6 kat artırdığını belirtiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 10.06.2013

2575

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim