Haberler

Makaleler

BESİN ALERJİSİ ŞEHİR ÇOCUKLARINDA DAHA FAZLA

besin alerjisi şehir çocuklarında daha fazla

Yapılan bir araştırmada şehirlerde yaşayan çocuklarda besin alerjisinin daha yaygın olduğu tespit edildi.

Araştırma sonuçlarına göre şehirlerde yaşayan çocuklarda besin alerjisi görülme oranı %9,8 olarak bulundu. Banliyölerde yaşayan çocuklarda besin alerjisi %7,2 ve kırsal alanlarda yaşayan çocuklarda ise %6,2 olarak tespit edildi.

Daha önce yapılan araştırmalarda şehirlerde yaşayan çocuklarda astım, egzama ve saman nezlesi gibi alerjik hastalıkların daha yaygın olduğu saptanmıştı.

Yine daha önce yapılan araştırmalarda besin alerjisi yaygınlığı cinsiyet, etnisite, yaş, gelir gibi değişkenlere göre karşılaştırılmıştı. Bu araştırmayla ilk kez coğrafi farklılıklara göre bir araştırma yapılmış oldu.

Araştırma kapsamında 38.000 den fazla aile incelemeye alındı. Ailelerin yaşı 18 den daha küçük olan çocukları incelendi. Ailelere çocuklarının besin alerjisi olup olmadıkları, eğer oldularsa nasıl teşhis edildiği ve ne şiddette yaşandığı soruldu. Sonra besin alerjisi sorunu olan çocuklar yaşadıkları yerlere göre ayrıldılar.

Araştırma sonucunda şehirlerde yaşayan çocuklarda besin alerjisinin daha yaygın olduğu saptandı. Örneğin fıstık alerjisi şehir çocuklarında %3 olarak bulunurken, bu oran kırsal yerlerde yaşayan çocuklarda %1,3 olarak bulundu. Kabuklu deniz hayvanlarına duyulan alerji şehir çocuklarda %2,4 ve kırsal yerlerde yaşayan çocuklarda ise %0,8 olarak bulundu.

Araştırmayı yapan uzmanlar bunun net olarak cevabını bilmeseler de kırsal yerlerde yaşayan çocukların bakterilere ( alerjiye karşı koruma sağlayan ) daha erken dönemde maruz kalmalarının bunda etkili olabileceğini düşünüyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 15.07.2012

2479

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim