Haberler

Makaleler

BEBEKTE GELİŞİM GERİLİĞİ ASTIM RİSKİNİ ARTIRIYOR

bebekte gelişim geriliği astım riskini artırıyorİsveç’te yapılan bir araştırmada düşük doğum ağırlığıyla doğan çocuklarda yaşamlarının daha sonraki dönemlerinde astım gelişme riskinin daha yüksek olduğuna dair bulgular elde edildi.

Araştırmada 11,000 civarındaki çocuğun doğum kayıtları, doğumda kaç kilo doğdukları, gelişim sorunlarıyla ilgili bilgiler toplandı. Daha sonra yaşları 9 – 12 arasında olan çocukların sağlık bilgileriyle ilgili anketler uygulandı.

Anket sonuçlarına göre düşük doğum ağırlığıyla doğan çocuklarda astım vakalarının daha sık yaşandığı tespit edildi.

Araştırmayı yapan bili insanları çocuklarda astım gelişmesinde genetik, çevresel ve annenin gebelik yaşının da belirleyici bir faktör olduğunu belirtiyorlar. Fakat bebeğin gelişimiyle astım arasında da ayrı bir korelasyonun olduğu araştırma bulgularında yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ nün verilerine göre dünyada 300 milyon civarında insan astım sorunu yaşıyor. Astım sorunu çocuklar arasında en yaygın kronik hastalıklardan birisi. Yine Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre son yıllarda çocuklar arasında astım vakalarının artış göstermekte.

Verilere göre düşük ağırlıklı doğan çocukların sayısında da yıldan yıla artış gözleniyor. Uzmanlar bunda bebeğin anne karnındayken yetersiz beslenmesinin de etkili olabileceğini belirtiyorlar. Bebeğin yetersiz gelişimi akciğer gelişimini de olumsuz etkiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 06.11.2013

2239

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim