Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN UYKU PROBLEMLERİ ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE DE DEVAM EDEBİLİYOR

bebeklerde uyku problemleriYapılan bir çalışmada bebeklik döneminde uyku problemleri yaşayan bebeklerin çocukluk dönemine geldiklerinde de bu uyku problemlerini yaşayabildikleri belirlendi.

Uzmanlar uyku problemlerinin bebeklerde erken dönemlerde başladığını ve bunun çocukluk döneminde de devam edebildiğini belirtiyorlar.

Araştırma Amerika Ohio’da bulunan Cincinati Çocuk Hastanesi uzmanları tarafından yapıldı. Araştırma kapsamında 250 den fazla anneyle görüşmeler yapılarak 3 yıllık süre zarfında çeşitli sorular ve incelemelerle, çocuklarının 6 aylık, 1 yaş, 2 yaş ve 3 yaşlarındayken uyku davranışlarıyla ilgili bilgiler toplandı.

Araştırma bulgularına göre 3 ve daha erken yaştaki her 10 çocuktan 1 tanesinde gece kabus görme, uyuyamama, uykuda düşme ve kendi yatağında tek başına uyuyamama gibi bulgulara rastlandı. Araştırma raporuna göre ayrıca çocuğun yaşı ilerledikçe bu tür uyku problemlerinin değiştiği de belirtiliyor.

Yine araştırmaya katılan annelerin belirttikleri çerçevesinde 2 yaşın altındaki çocuklarda ise ağırlıklı olarak uykudayken düşme, uzun süreyle uyuyamama ve uyuya kalma gibi problemlerin daha fazla yaşandığı tespit edildi.

3 yaşındaki çocuklarda ise kabus görme ve huzursuz uyku sorunları daha yaygın olduğu tespit edildi..

Araştırma bulgularına göre belirtilen süreler dikkate alındığında her 100 çocuktan sadece 7 tanesinde uyku problemlerinin görülmediği saptandı. Ayrıca her 100 çocuktan ortalama 30 tanesinde en az 1 tane uyku sorunu sonraki dönemlerde de devam etmiş görünüyor.

Çocukların %20 kadarının kimi geceler horladıkları da belirtiliyor. İlginç olan nokta, araştırmaya dahil molan annelerin çocuklarının uykuda horlamalarını bir uyku problemi olarak görmemesi. Araştırmayı yapan uzmanlar ise uykuda horlamanın uyku apnesinin en temel özelliklerinden birisi olduğunu vurguluyorlar.

Uzmanlar uyku problemlerinin tıbbi olarak ciddiye alınması gereken bir durum olduğunu çünkü uyku problemlerinin çocuğun ruh halini, dikkat yeteneğini ve öğrenme yeteneğini olumsuz yönde etkileyebildiğinin altını çiziyorlar.

Uykunun çocuğun gelişimi için ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde uyku problemlerinin ciddiye alınması gerektiği önemle vurgulanıyor

Yayınlanma Tarihi : 22.03.2012

2237

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim