Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN AŞILARI VE 2012 AŞI TAKVİMİ

bebeklerin aşıları ve 2012 aşı takvimi

BEBEKLERİN AŞILARI VE 2012 AŞI TAKVİMİ

Bebeğiniz anne karnındayken çok korunaklı ve güvenli bir ortamda bulunurlar. Fakat doğduktan sonraki dış dünyası öyle anne karnındaki gibi güvenli ve korunaklı değildir. Birçok mikrop bebeğinize bulaşmak için ortam aramaktadır. Çünkü bebeğinizin bağışıklık sistemi sizin kadar gelişkin değildir.

Bebeğiniz mikrolara karşı daha duyarlıdır, daha hassastır. Aslında siz bu bağışıklığı anne sütüyle bir ölçüde sağlıyorsunuz. Bunun yanında bebeğinizin mikroplara karşı bağışıklık sistemini güçlendirecek en önemli tıbbi müdahale onun aşılarını yaptırmaktır. Bu şekilde bebeğinizi yakalanması muhtemel hastalıklara karşı çok önemli ölçüde güvence altına almış olursunuz.

Tıbbi hizmetlerin bu kadar yaygın ve ekonomik olarak erişilebilir olmadığı, bir çok aşının mevcut olmadığı dönemlerde bugün önlenmesi artık çok kolay olan bir çok hastalıktan bebek ölümleri oldukça yaygındı. Çiçek, tifus, difteri, kızamık, boğmaca gibi hastalıklar bebebk ölümleri arasında yaygın sebepler arasındaydı. Neyse ki tıp alanındaki hızlı gelişmeler ve sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaşması sayesinde bebekler artık bu tür hastalıklara karşı çok daha korunaklı olmuşlardır. Bu da bu hastalıklar için geliştirilen aşılar sayesinde olmuştur. Artık bu tür hastalıklara çok nadiren rastlıyoruz.

Dolayısıyla bebekleri ve çocukları zamanında bu tür hastalıklara karşı aşılatmak çok önemlidir. Aksi halde ölüm, sakatlık, hastalık gibi vakalar hep olacaktır. Burada ebeveyn olarak bu konuda bilinçli olmanız hangi aşının ne zaman yapılacağı konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Ülkemizde artık bebeklere hangi dönemde hangi açının yapılacağı konusu devlet eliyle de takip edilmekte ve kamu sağlığı açısından bu hizmetler ya çok ucuza ya da ücretsiz olarak verilmektedir.

DBT Aşıları: Bu aşılar difteri, tetanos be boğmaca aşılarının baş harfleridir. Bebeğe yapılacak ilk aşılar bu aşılardır.  Zaten doktorunuz aşılama öncesi bebeğinizin bu hastalıklar yönünden kontrolünü yapacaktır. Bu aşılar yapıldıktan sonra ilk 2 gün içinde bebeğinizi iyice gözlemlemeniz gerekir. Herhangi bir ters tepki varsa doktorunuza danışmanız önemlidir. Bu aşıların bazı yan etkileri şöyle sıralanabilir: Aşı yerinde şişme, ağrı ve kızarıklık, ateş, uyku durumu, kusma ve iştah kaybı görülebilir. Eğer bebeğinizin ateşi çok fazla yüksekse, çok fazla uyuyorsa, havale durumu söz konusuysa doktorunuza acilen danışmanız gerekir.

Difteri bir tür boğaz hastalığıdır. Bütün bebeklerin bu aşıyı olması gerekir. Bu aşıyı olduktan sonra kolda şişme görülebilir. Aşı yapıldıktan altı ay sonra aşının etkili olup olmadığı konusunda bir test yapılır. İlerleyen zamanlarda çocuklara hastalığa karşı daha dirençli olmaları için bir difteri aşısı daha yapılabilmektedir.

Tetanos tehlikeli bir hastalıktır. Paslı demirlerde ve hayvanların bulunduğu yerlerde görülebilir. Onun için özellikle tarım bölgelerinde ve çiftlik ortamında büyüyen çocuklar risk altındadır. Eğer çocuk tetanos mikrobunu aldıysa aşı yapmanın pek anlamı olmayacaktır. Bu durumda at serumunu uygulamak daha doğru olacaktır. At serumu at kanından yapılmaktadır.

Boğmaca özellikle 2 yaşından daha küçük olan çocuklar için tehlikeli bir hastalıktır. Bu aşıyı oldukları halde hastalığa yakalananlar olabilir. Ama hafif atlatılır.

Çocuk Felci Aşısı: Çocuk felci aşısı çocuklar okula başlamadan evvel 2. ve 4. aylarında 18. ayda ve 4-6 yaş arasında yapılır. 4 defa yapılır. Bu aşının pek yan etkisi yoktur.

KKK Aşıları (kabakulak-kızamık-kızamıkçık): bu aşıları da zamanında yaptırmak gerekir. Aksi halde pek etkisi olmayacaktır. Kızamık tehlikeli ve ölüme sebebiyet veren bir hastalıktır. Bu aşıların pek yan etkisi yoktur. Kızamık aşısı olan bazı vakalarda düşük düzeyde ateş ve döküntü görülebilir. Kızamıkçık aşısı sonrasında ise yine bazen döküntü, boyunda şişme görülebilir.

Ayrıca Suçiçeği, Menenjit, Verem  ve Hepatit A ve B aşıları da yapılmaktadır.

Aşağıda 2012 aşı takvimini bulabilirsiniz.

        AŞILAR                                                         ZAMANI

HEPATİT B DOĞUMDA
HEPATİT B 1. AYDA
KARMA ( DBT-ÇOCUK FELCİ ) + VEREM,ROTAVİRÜS(1.) VE PNÖMOKOK-1 2. AYDA
KARMA (DBT-ÇOCUK FELCİ), ROTAVİRÜS(2.) ve PNÖMOKOK(2.) 3. AYDA
KARMA (DBT-ÇOCUK FELCİ), PNÖMOKOK(3.) 4. AYDA
HEPATİT B 6. AYDA
KIZAMIK, KIZAMIKÇIK, KABAKULAK ( KKK ) 12. AYDA

SU ÇİÇEĞİ

12-14. AY ARASI
PNÖMOKOK( 4. ) 12-15. AY ARASI
KARMA ( DBT – ÇOCUK FELCİ ) 18. AYDA
HEPATİT A 24. AYDA
HEPATİT A 30. AYDA
KIZAMIK-KIZAMIKÇIK-KABAKULAK ( KKK ) 4-6 YAŞ ARASI
DBT-ÇOCUK FELCİ 4-6 YAŞ ARASI
SU ÇİÇEĞİ 4-6 YAŞ ARASI

Ayrıca ilköğretim 1. sınıfta çocuk felci, difteri ve tetanos aşıları vurulmaktadır. Ayrıca KKK rapel ( pekiştirme dozu ) verilir. İlköğretim 8. sınıfta ise difteri ve tetanos aşıları vurulmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 09.01.2012

8199

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim