Haberler

Makaleler

BEBEKLERE BAL YEDİRMEYİN

bebeklere bal yedirmeyin1 yaşından küçük bebeklere bal yedirilmemesi konusu öteden beri uzman hekimlerin belirttikleri bir konu. Fakat kimi ebeveynler bu konuda tam bir bilince sahip değillerdi. Bu da 1 yaşından küçük bebeklere bal yedirmenin olumsuz yönlerini bilmeyen ebeveynler ve bebekleri için sorun oluşturuyordu.

Neyse ki Gıda, Tarım ve Köy İşleri bakanlığı önemli bir karar aldı. Bu karara göre artık bal etiketlerinde “1 yaşından küçük bebeklere bal yedirmeyin” uyarı yazısı yer alacak. Bu da aslında toplumu bilgilendirme konusunda önemli bir adım olarak görülebilir.

Peki bu neden 1 yaşından küçük bebekler için zararlı ve verilmesi sakıncalı? Çünkü bal içinde barındırdığı bakteri türü maddeler dolayısıyla bebekte bir takım alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor ve bu da zehirlenme vakalarına sebebiyet verebiliyor.

Şöyle ki; arılar bal yaparken bu oluşturulan balda bir takım bakteriler üreyebiliyor. Daha büyük çocuklar veya biz yetişkinler bu bakteriden etkilenmiyoruz bile. Çünkü bizim vücut sistemimiz bu oluşan bakterileri yeniyor ve bizi etkilemiyor. Yani herhangi bir sorun oluşturmuyor. Fakat 1 yaşından küçük bebeklerde ise durum böyle değil. Bu dönemdeki bebeklerin savunma sistemleri henüz çok iyi gelişmiş değiller. Bundan dolayı balda oluşan bu bakteri bebekte alerjik durumlara ve zehirlenme durumuna yol açabiliyor.

Uzmanlar bebekteki bu zehirlenme vakasını botulizm diye adlandırıyorlar. Peki böyle bir zehirlenmede bebekte ne gibi durumlar oluşuyor? Öncelikle bebeğin nefes alıp vermesinde güçlükler oluşabiliyor. Bebek yutkunurken sorun yaşayabiliyor. Bebekte bitkinlik, halsizlik ve güçsüzlük belirtileri ortaya çıkabilir. Bu yüzden 1 yaşından küçük bebeklerin bal yemesi sakıncalı olarak kabul ediliyor.

Aslında bakanlığın aldığı bu karar AB uyum yasaları çerçevesinde alınmış olan bir karar. Çünkü AB standartlarına göre balda böyle bir uyarı yazısının yer alması zorunlu. Tabi bu karardan sonra üreticilerin bu yasa çerçevesinde belli bir uyum süreci geçirmeleri gerekiyor. Bakanlık da bu uyum için 3 aylık bir süre tanımış durumda. 3 aydan sonra kesinlikle ürünlerde bu uyarı yazısının yer alması gerekecek.

Yayınlanma Tarihi : 21.11.2011

7764

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim