Haberler

Makaleler

BEBEKLERDEKİ KOLİK NEDENİ BAKTERİYEL OLABİLİR

bebeklerde kolik nedeni bakteriyel olabilirBEBEKLERDEKİ KOLİK NEDENİ BAKTERİYEL OLABİLİR

Doktorlar bazı bebeklerin diğerlerine göre neden çok daha fazla ağladığının veya bazı bebeklerdeki aşırı ağlama ( kolik ) durumunun nedenini tam olarak açıklayamıyorlar. Fakat Hollanda’da Radboud Üniversitesinde yapılan bir çalışma bağırsak bakterilerindeki bir anormalliğin bunda rol oynayabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar kolikli bebeklerin ( Kolik: bebeğin herhangi bir tıbbi neden olmadan 1 günde 3 saatten fazla ağlaması ) bağırsaklarındaki bakterilerde anormallik tespit ettiler.

Söz konusu araştırmada kolikli bebeklerin yaşamlarının ilk birkaç haftasında “Proteobakteri” olarak adlandırılan bir grup bakteri düzeyinin, kolikli olmayan bebeklere göre daha fazla olduğu bulundu. Proteobakteri gaz üreten bir bakteri olarak biliniyor. Gaz bebekte sancılara ve sonuçta da bebeğin ağlamasına sebep oluyor.

Kolikli bebeklerde “bifidobakteri” ve “laktobasiller” denen diğer bakteri gruplarının sayısı düşük bulundu. Bu bakteriler iltihaplanma karşıtı görev görmekteler ve bebeklerin bağırsaklarında iltihaplanma ve gaz riskini azaltmaktadırlar.

Fakat araştırmayı yapan uzmanlar bu bulguların net olarak doğrulanması için başka araştırmaların da yağılmasını ve bu araştırma sonuçlarının da bunu desteklemesi gerektiğini belirtiyorlar.

Araştırma kapsamında 12 kolikli bebek ve 12 normal bebek 100 günlük olana kadar periyodik olarak incelendi ve katı dışkı örneklerine bakıldı. Bebeklerin dışkılarındaki bakteriler DNA dizi analizi teknolojisiyle analiz edildi.

Uzmanlar kolikli bazı bebeklerin reflü sorunları, mide ekşimesi gibi sorunlar da yaşayabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca bebeğin yaşadığı korku, heyecan gibi güçlü duyguların da bebeklerde kolik belirtilerine yol açabileceği düşünülüyor.

Yayınlanma Tarihi : 03.02.2013

2506

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim