Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİN HERHANGİ BİR BESİNE ALERJİSİ VAR MI?

Bebeğinizin herhangi bir besin alerjisi var mı?Eğer bebeğiniz ek besinleri almaya başladıysa besin alerjisi riski her bebekte olduğu gibi sizin bebeğinizde de olur. Çünkü bebeklerin sindirim sistemleri henüz tam olgunlaşmadığı için bazı besinlere alerjik tepki gösterebilirler.

Biz de www.annelikbilinci.com olarak bu konuyu merak ettik ve annelere “Bebeğinizin/Çocuğunuzun herhangi bir besine alerjisi var mı?” sorusunu yönelttik. Bu anket aslında bizim için de önemliydi. Çünkü ankete katılımlara göre çıkacak sonuçlar bizler için de öğretici olacaktı ve bu değerli sonuçları siz ebeveynlerle paylaşma imkanımız olacaktı.

Anketimize 335 tane katılım oldu. Anketimize katılan ebeveynlerden %43’ü bebeğinde herhangi bir besin alerjisi olmadığını belirttiler. Bir besine alerjisi olan bebeklerin oranı %19 çıktı. Bazı ebeveynler ise bebeklerinde herhangi bir besin alerjisi olup olmadığını belirttiler. Bu oran ise %20 çıktı. Ankete katılanların %18 i ise bu konuda emin olmadıklarını belirttiler.

Bazı besinler bebeklerde alerji yaratma riski en yüksek olan besinlerdir

Esasında bebeklerde besin alerjisine yol açabilecek, bu alerjiyi tetikleyebilecek birçok alerjen besin bulunmaktadır. Hatta herhangi bir besinin bile bir alerjiye yol açabilme riski vardır. Diğer yandan istatistiklere göre aşağıdaki besinlerin besin alerjisi vakalarının %90 ında etkili olduğu bilinmektedir. Diğer %10 luk bölümünde ise aşağıda diğer belirtilmeyen besinler yer almaktadır.

“Yumurta, süt, fıstık ezmesi, buğday, soya, bal, ağaç yemişleri ( ceviz, Brezilya kestanesi v.b. ), balık ( ton balığı, alabalık, morina ) ve kabuklu deniz ürünleri ( ıstakoz, karides, yengeç )”

Bebeğinizi besin alerjisinden korumak için gerekli önlemleri almayı ihmal etmeyin

1. Bebekte besin alerjisini önlemek için bebeğinizi mümkünse ilk altı ay sadece anne sütüyle besleyin.

2. Besin alerjisini önlemek için bebeğinizi ek besinlerle tanıştırmaya başlamış olsanız bile bebeğinizi ilk 1 yıl boyunca mutlaka emzirin.

3. Bebeğinize katı besinleri, ek besinleri vermeye başladığınızda besin alerjisinden korumak için ona paketlenmiş besinleri sınırlı düzeyde ve kontrollü verin.

4. Besin alerjisini önlemek için bebeğinizi yeni bir besinle tanıştırmadan önce her bir yeni besin arasında 3 - 4 günlük bir zaman ayırın.

5. Bebeğinizde besin alerjisini önlemek için bebeğinizin losyonunun fıstık yağı içerip içermediğini kontrol edin.

Yayınlanma Tarihi : 14.12.2015

13653

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim