Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİ KOLTUKTA UYUTMAYIN

bebeğinizi koltukta uyutmayınYapılan bir araştırmanın bulgularına göre bebekleri koltukta uyumaya bırakmak oldukça tehlikeli.

 

Uzmanlar bebeklerin uyuması en tehlikeli olduğu yerlerden birisinin koltuklar olduğunu belirtiyorlar.

 

Söz konusu araştırma ABD’ de yapıldı. Araştırmada uykuda ölen yaklaşık 8.000 bebek incelendi. İncelemelere göre uykuda ölen bebeklerin %12 si koltukta uyuyordu. Ve bu bebeklerin neredeyse 1/3 ü yeni doğan bir bebekti.

 

Uzmanlar bu oranların oldukça yükse olduğunu belirtiyorlar.

 

Araştırmacılar bebeklerdeki bu tür ölümlerin ani bebek ölümü sendromu kategorisinde ele alındığını belirtiyorlar. Ani bebek ölümü sendromu salıklı bir bebeğin izah edilemeyen ve uyku sırasındaki ölümü olarak tarif ediliyor. ABD’ de her yıl ortalama 4.000 bebek ani bebek ölümü sendromu olarak nitelendirilen nedenlerden dolayı ölüyor.

 

Bilim insanları ani bebek ölümü sendromuna yani bebeğin uyku esnasında ölümü riskini azaltmak için en güvenli uyku şeklinin sırt üstü uyuması olduğunu belirtiyorlar.

 

Ayrıca bebeklerin özellikle ilk 3 ay ebeveynleriyle aynı yatakta uyumalarının da ani bebek ölümü açısından risk teşkil ettiği vurgulanmaktadır. Koltukta uyurken ölen bebeklerin büyük çoğunluğunun 3 aylık ve daha küçük bebekler olması ise araştırmanın diğer önemli bulgularından.

 

Koltukta uyurken ölen bebeklerin sayısı kendi yataklarında uyurken ölen bebeklerden 6 kata daha fala bulundu.

 

Koltukta uyurken ölen bebeklerin %90’ ının yanında yetişkin bir insan da bulunuyordu. Yani bebek ve yanındaki yetişkin insan koltuğu beraber paylaşıyorlardı. Bu da bebeklerdeki koltukta uyurken ölüm nedenini iyi açıklayan bir durum

Yayınlanma Tarihi : 05.01.2015

2241

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim