Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİ EK BESİNLERLE ERKEN TANIŞTIRMAYIN

bebeğinizi ek besinlerle erken tanıştırmayınEğer bebeğinizin ilerleyen yaşamında obezite sorunu yalamasını istemiyorsanız onu ek besinlerle,  katı besinlerle erkenden tanıştırmayın. Çünkü ek besinlerle erken tanışan bebeklerde çocukluk döneminde ve ilerleyen yıllarda obezite gelişme riski daha fazla.

Danimarka’ da yapılan bir araştırmada ek besinlerle erken tanıştırılan bebeklerde obezite riskinin daha fazla olduğu görüldü.

Bilindiği gibi emzirme ve anne sütü bebekler için en iyi besin kaynağı. Bebeğin sağlıklı gelişmesinde ve büyümesinde anne sütünün çok önemli bir rolü bulunuyor. Anne sütü ayrıca bebeklerde obezite riskini azaltmada da rol oynuyor. Nitekim bebelere ortalama olarak ilk 6 ay sadece anne sütü önerilmektedir. 6 aydan sonra bebeğin büyümesini ve gelişmesini destelemek için ek besinler de anne sütü ile birlikte verilmeye başlanır. Hatta Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin daha sağlıklı büyümeleri, obezite riski gibi riskleri azaltmak için emzirmenin 2 yaşına kadar devam edebileceğini de belirtmektedir.

Danirmarkalı bilim insanları bebeklere ek besinleri erken zamanlarda verilmesinin onları nasıl etkilediğini araştırmak istediler. Bu nedenle bir grup bebekle ilgili sağlık kayıtlarını uzun yıllar boyunca kayıt altına aldılar ve analiz ettiler.

Çıkan analiz sonuçlarına göre bebeklere tamamlayıcı besinlerin verilme zamanının oldukça önemli olduğu ortaya çıktı. Özellikle obezite konusunda bu süre öne çıkıyor. Örneğin tamamlayıcı besinlerin erken dönemde verilmeye başlandığı bebeklerde hem çocukluk hem gençlik hem de yetişkinlik döneminde daha fazla olduğu görüldü.

Uzmanlar ebeveynlerin çocuklarında obezite riskini azaltmak için en yapmaları gerektiğini bilmelerinin önemli olduğunu vurguluyorlar. Bu konuda emzirmenin öneminin, emzirme süresinin v.b. konuların ebeveynler tarafından iyi bilinmesi gerektiği önemle vurgulanıyor.

Yayınlanma Tarihi : 02.12.2013

1991

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim