Haberler

Makaleler

BEBEĞİ SIRT ÜSTÜ UYUTUN

bebeği sırt üstü uyutunBilindiği üzere bebekler için en güvenli uyku pozisyonu sırt üstü yatış pozisyonudur. Nitekim konunun uzmanları özellikle son yıllarda bu konuyu daha fazla dile getirmeye başladılar. Bu konuda bir duyuru da en son Amerikan Pediatri Derneği’nden geldi.

Dermek bebeklerin mutlaka sırt üstü pozisyonda uyumaları yönünde görüş bildirdi. Çünkü diğer pozisyonlarda yani yan yatma veya yüz üstü yatma bebekler için güvenilir değil ve uykuda bebek ölümleri denen durumun olma ihtimalini artırıyor. Ani bebek ölümleri sendromu denilen bu durum bilindiği gibi güvenilir olmayan uyku pozisyonlarında da ortaya çıkabilen bir durum.

Gerçi ani bebek ölümleri sendromu genelde ortalama olarak 1000 çocuktan 2 tanesinde görülüyor. Oran düşük olmasına rağmen yine de bu konuda gerekli önlemleri almak gerekiyor.

Amerikan Pediatri Derneği uzmanları bebeği sırt üstü yatırmanın yanında başka önlemler de öneriyorlar. Bunlar arasında bebeği nispeten daha sert bir yatakta yatırma, yatağın kaymayan özellikte olması ve bebeğin annesi ve babasıyla aynı odada uyuması gibi önlemleri öneriyorlar.

Amerikan Pediatri Derneğinin belirttiği diğer önlemler ise şöyle belirtilmiş. Bebeğin etrafında koruyucu olarak tutulan yastıkların kaldırılması, bebeğin burnunu, ağzını ve yüzünü kapatacak ek şeylerin ( yumuşak ve tüylü oyuncaklar v.b. ) yatakta olmaması gibi önlemler de öneriliyor.

Bütçenizi ve kendinizi sigaradan kurtarın

Yayınlanma Tarihi : 22.10.2011

4451

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim