Haberler

Makaleler

BEBEĞİ KUNDAKLAMAK GÜVENLİ Mİ?

bebeği kundaklamak güvenlimiÇok eski zamanlardan beri kullanılan bir yöntem olan bebeği kundaklamak modern çağ anneleri tarafından da benimsenen bir yöntem. Özellikle bebeklere daha iyi bir uyku alışkanlığı kazandırmak için kullanılan yöntemlerden birisi. Bebeği kundaklamak bebeğin sakinleşmesi için etkili bir yöntem olarak görülüyor.

Fakat bebeklerin kundaklanması konusunda ( özellikle uzun süreyle kundağa alıştırılması ) kimi uzmanların çekinceleri de bulunuyor. Kundaklamanın bebeğin güvenliğini düşürdüğü düşünülüyor. Nitekim ABD’ de Teksas eyaletinde bebek bakım merkezlerinde bebeklerin kundaklanması yasaklanmış durumda. Çünkü kundaklamanın bebekler için ciddi sağlık ve güvenlik riskleri oluşturabileceği düşünülüyor.

Kundaklama konusunda çekincelerini belirten kimi uzmanlar bebekleri çok uzun sürelerle kundaklamamak gerektiğini, çünkü uzun süreler boyunca kundaklanan bebeklerde kalça çıkığı riskinin artabileceğini belirtiyorlar. Kundaklanan bebeklerin hareket kabiliyetinin azaldığı, diz ve bacaklarını rahat bir şekilde bükemeyen bebekte zaman içinde kalça çıkığının yaşanabileceği belirtiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 22.08.2013

3205

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim