Haberler

Makaleler

BAZI EV TEMİZLİK VE GÜZELİK ÜRÜNLERİ GEBELİKTE GÜVENLİ DEĞİL

gebelikte ev temzilik ve güzellik ürünleriBAZI EV TEMİZLİK VE GÜZELİK ÜRÜNLERİ GEBELİKTE GÜVENLİ DEĞİL

Gebelik döneminde yapılan bazı ev işleri, kullanılan kimi kimyasallar ve güzellik ürünleri güvenlik riski oluşturuyor.

California Üniversitesi Çevre ve Sağlık bölümü bilim insanları bu konuda hamile kadınları uyarıyor.

Gebelik ve temizleme ürünleri

Uzmanlar gebelikte ev işlerinde temizlik ürünlerini kullanırken dikkatli olunmasını gerektiğini vurguluyorlar. Temizlik yapılırken evin iyi havalandırılmasını, pencerelerin açık tutulmasını, lastik eldiven giyilmesini tavsiye ederek, amonyak ve beyazlatıcı ürünlerin kokusunun ise oldukça tehlikeli olabileceğini belirtiyorlar.

Gebelik ve pestisitler

Çiftlik gibi bir yerde çalışmıyor veya yaşamıyorsanız pek pestisitlere maruz kalmazsınız. Pesitisitlere daha çok bu tür yerlerde yaşayan veya çalışan hamile kadınlar maruz kalır ki bu durum bebeğe de zarar verebilir. Nitekim California üniversitesi uzmanları pestisitlerin bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz etkilediğini bunlardan mümkün olduğunca kaçınılmasını ve başka yöntemler kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Örneğin haşeratları yok etmek için böcek yemleri veya tuzaklar önerilmektedir.

Gıda depolama

Konserve gıdalar ucuz ve hızlı olabilir. Fakat konserve gıdalar bisphenol – A ( BPA – gıda ambalajlarında bulunan bir tür kimyasal ) ile etkileşime girerek gıdaya nüfuz eder. Araştırmacılar şimdilik bu tür konserve ürünlerin anne karnında gelişen bebeği nasıl etkilediğini tam olarak bilmeseler de konserve gıdalardan uzak durulmasını tavsiye etmektedirler.

Gebelik ve güzellik ürünleri

California Üniversitesi araştırmacıları gebelik süresince tırnak cilalama, say boyama gibi işlemlerin hem anneye hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı için zararlı olabileceğini belirtiyorlar.

Gebelikte kaçınılması gereken diğer bazı işlemler

Kuru temizleme: Kuru temizlemeciler sıklıkla çözücü perkloretilen kullanırlar. Yapılan bazı çalışmalarda bu maddeyle düşük riskinin artması arasında bağlantı bulunmuştur.

Evdeki kedinin bakımı ve temizliği: Kedilerin dışkısında toksoplazma paraziti vardır. Bu parazit toksoplazma denilen ciddi bir kan enfeksiyonuna yol açabilir. Bu yüzden gebelik döneminde mümkünse evcil hayvan ( özellikle kedi ) beslememek, kedi besleniyorsa kedinin bakım ve temizliğini bir başkasının yapması tavsiye edilmektedir.

Kurşun içeren ürünler: Kurşun içeren çanak çömlek, kristal ve seramik ürünler de zararlı olabilir. Bunun için kurşun test kiti alarak onları kontrol etmekte fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 02.01.2013

1918

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim