Haberler

Makaleler

ANNENİN RUHSAL DURUMU BEBEĞİN DİL GELİŞİMİNİ ETKİLİYOR

gebelikte depresyon bebeğin dil gelişimiBritish Columbia Üniversitesi tarafından yağılan bir araştırmanın sonuçlarına göre gebelik döneminde anne adayının depresyon sorunu yaşaması ve antidepresan ilaç kullanması bebeğin dil gelişimini etkiliyor.

Bebekler doğuştan herhangi bir dili öğrenme yeteneğiyle doğarlar ve farklı dillerde çeşitli sesler arasında ayrım yapabilirler. Bununla birlikte 6. ve 10. aylar arasında kendi ana dillerindeki sesleri daha fazla fark etmeye başlarlar.

Yapılan söz konusu araştırmada bilim insanları gebelik döneminde annesi depresyon sorunu yaşayan ve antidespresan kullanan bebeklerin dil gelişimlerini incelediler.Aynı araştırmada depresyonu sorunu yaşamayan annelerin bebekleri de incelendi.

Araştırma bulgularında gebelik döneminde depresyon sorunu yaşamayan annelerin bebekleri normal dil gelişimlerini sürdürdükleri tespit edildi. Bu bebekler 6 – 10 aylık arası olduklarında kendi ana dillerindeki sesleri ayırmaya başlamışlardı. Depresyon sorunu yaşayan annelerin bebeklerinde ise sesleri 10. aydan sonra ayırabildikleri tespit edildi.

Yayınlanma Tarihi : 18.02.2013

1725

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim