Haberler

Makaleler

ANNELİK BAZEN TAKINTILARI TETİKLEYEBİLİR

annelik takıntıları tetikleyebilirYeni anneler diğer insanlara göre takıntılı davranışlara ( obsesif kompulsiv belirtiler ) daha yatkın olabilir.

Northwestern üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre özellikle yeni anne olan kadınlarda obsesif kompulsiv davranışlar yani takıntılı düşünceler ve eylemler bazen daha fazla olabilmektedir.

Uzmanlar yeni anne olan kadınlarda bebeğinin nefes alıp vermediğini sık sık denetlemek, biberonunu sık sık yıkamak ve sterilize etmek, bebeğinin iyi olup olmadığı hakkında sürekli kaygılı düşünceler üretmek gibi obsesif düşüncelerin yaygın olabileceğini belirtiyorlar.

Söz konusu araştırma kapsamında bilim insanları yeni anne olmuş 100 kadının davranışlarını incelediler. Kadınların %11 inde ileri derecede obsesif kompulsiv denilen takıntılı davranışlara rastlandı. Bu davranışların kadınlarda doğumu takiben 2 haftayla 6 ay arasında geliştiği görüldü. Genel popülasyonda ise takıntı hastası kişilerin oranının % 2  - 3 civarlarında olduğu belirtiliyor.

Bilim insanları yeni annelerdeki bu tür takıntılı davranışların genelde geçici olduğunu ve hormonal değişmelerin bir sonucu olabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca yeni bebek bakımının getirdiği sürece bir yanıt şeklinde de oluşabileceği belirtiliyor. Bazı kadınlarda ise 6 aylık süre zarfında obsesif kompulsiv davranışlara hiç rastlanmadı.

Uzmanlar bu takıntı belirtilerinin günden güne ilerlemesi ve günlük yaşamda bebek ve ebeveyn bakımını olumsuz etkilemesi durumunda bunun bir ruhsal sağlık probleminin göstergesi olabileceğini vurguluyorlar. Nitekim araştırma bulgularına göre obsesif kompulsiv sorunu gelişen kadınların %70 inde depresyon sorununa da rastlandı.

Yayınlanma Tarihi : 11.03.2013

2015

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim