Haberler

Makaleler

ANNELERİN STRESİ ÇOCUKTAKİ ASTIMI AZDIRIYOR

annenin stresi çocuktaki astımı azdırıyorAnnelerin yaşadıkları yoğun stresin çocuklardaki astım durumunu azdırdığı ortaya çıktı.

Yapılan bir çalışmada astım hastası çocukların, annelerindeki yoğun bir stres durumundan olumsuz etkilendiği ve astımın semptomlarını daha ağır yaşadıkları belirlendi. Bu semptomlar 7 yaş altındaki çocuklarda daha belirgin bulundu.

Araştırmayı yapan uzmanlar bu konuda stres yaşayan annenlerin fazla endişelenmemeleri gerektiğini ve stres durumlarını yönetmelerini ve streslerini azaltacak önlemleri almaya gayret göstermelerini tavsiye ediyorlar. Çünkü stres yönetilebilir ve azaltılabilir bir durumdur.

Daha önceki yapılan çalışmalarda annedeki bir depresyon durumunun çocukların astımını olumsuz yönde etkilediğine dair bulgular elde edilmişti.

Bu yeni yapılan araştırma kapsamında da çocukları astım sorunu yaşayan 273 anne ve çocukları üzerinde çalışma yapıldı. Annelerin çocuklarının yaşları 2 – 12 yaş arasında değişmekteydi.

Araştırmacılar annelerdeki strese nasıl yanıt verdiklerini,  bu stresin astımlı çocuğun durumunu ( sıklığı ve şiddeti ) nasıl etkilediğini incelediler.

Araştırma sonuçlarına göre 7 yaşın altındaki çocuklar annelerindeki şiddetli bir stres ve sinirlilik durumundan daha fazla etkilenmekteler ve astım rahatsızlığının semptomları kendini daha şiddetli bir şekilde göstermekte. Aşırı stres durumunun çocuktaki astım semptomlarının 5.5 kat daha fazla yaşanmasına yol açtığı saptandı.

7 yaşın üzerindeki çocuklarda ise astım semptomlarının 4.3 kat daha fazla yaşandığı tespit edildi.

Annedeki aşırı stresin çocuğa yansıması ve çocuğun kendisini üzüntülü hissetmesi çocuğun hava yollarında büzülmeye yol açarak astım semptomlarının daha ağır yaşanmasına yol açıyor. Çocuğun kendini mutlu hissetmesi ise tam tersine hava yollarını rahatlatarak çocuğun kendini daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor.

Yayınlanma Tarihi : 17.04.2012

3746

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim