Haberler

Makaleler

ANNE SÜTÜ BEBEK İÇİN EN İYİ KAYNAK

anne sütü bebek için en iyi kaynak

ANNE SÜTÜ BEBEK İÇİN EN İYİ KAYNAK

 

Anne sütü ve emzirmenin bir bebek için ne kadar önemli olduğu konusunda sürekli çeşitli platformlarda bilgiler sunulmaktadır.

 

Bunun en son örneğini Amerikan Pediatri Derneği ( AAP ) gösterdi. Amerikan Pediatri Derneği anne sütünün bebek için eşsiz bir kaynak olduğunu, bebeğin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini, sonraki altı ay ise 1 yaşına kadar anne sütü ve yanında katı gıdalarla beslenmesini tavsiye ediyor.

 

AAP ayrıca ham anne hem de bebek eğer isterse emzirmenin 1 yaşından sonra da 2 yaşına kadar devam edebileceğini belirtiyor.

 

Anne sütünin bebek için önemi

 

Anne sütü bebeğin doğumundan itibaren en sağlıklı ve yaşama en iyi başlamasını sağlayacak bir besin olarak görülüyor. AAP ayrıca emzirmenin anne ile bebek arasında bağ kurmak için mükemmel bir fırsat olduğunu vurguluyor.

 

Bilindiği gibi anne sütü bebeği solunum hastalıkları, kulak enfeksiyonları, astım, egzama, mide bağırsak hastalıklarının aralarında bulunduğu birçok hastalığa karşı koruyor.

 

Yine AAP’ nin belirttiğine göre anne sütü ile beslenen bebeklerde ani bebek ölümleri sendromu daha az yaşanmaktadır. Anne sütü bebekteki ileri yaşlarda obezite görülme riskini %15-%30 arasında azaltmaktadır.

 

AAP ayrıca bebeğin beslenmesi için emzirmeyi seçmenin çocuğun sağlıklı yaşamı ve sonraki dönemlerdeki yaşam şekli için iyi bir yatırım olduğunu belirtiyor.

Yayınlanma Tarihi : 28.02.2012

2570

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim