Haberler

Makaleler

ALKOL HAMİLE KALMAYI ZORLAŞTIRIYOR VE BEBEĞİN GELİŞİMİNİ ETKİLİYOR

alkol hamile kalmayı zorlaştırıyorHamilelik planları yapan kadınların hamilelik şansını artırmak için gerek beslenme şeklinde, gerek yaşam tarzında bazı önemli hususlara dikkat etmeleri gerekiyor.

 

Alkol tüketimi de hamile kalmayı zorlaştırabilen etkenlerden birisidir. Alkol ayrıca anne karnındaki bebeğin ilk haftalardaki gelişimini olumsuz etkilemektedir.

 

Alkol tüketen kadınların hamilelikten önce mutlaka alkol tüketimini bırakmaları gerekir. Eğer hamile oldukları bilmiyorlarsa ve hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren alkolü bırakmaları çok sağlıklı bir tercih olacaktır.

 

Gebelik döneminde de alkol tüketiminin güvenli bir ölçüsü bulunmamaktadır. Bazı görüşlere göre hamilelikte az miktarda alkol tüketmek zararlı değildir. Fakat daha güvenli hareket etmek hamilelikte önemlidir. Dolayısıyla hamilelikte alkolün güvenli bir ölçüsü olmadığından hamilelikte de alkolden uzak durmak gerekir.

 

Hamilelikte alkol bebeğin gelimini olumsuz etkilediği gibi zeka düzeyini de olumsuz etkilemektedir. Ayrıca anne karnındaki bebekte kalp ve akciğer sorunlarına da yol açmaktadır.

 

İstatistiklere göre alkol hamilelikte düşük riskini de artıran bir etkendir. Günde 2 kadeh içilen alkol hamilelikte düşük riskini %50 artırmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 08.06.2015

2955

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim